1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
14

2 coins and 1 6 sided number cube. What is the probability of getting two heads and a 4?

Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]3 years ago
5 0

Answer:

1/24 ≈ 4.2%

Step-by-step explanation:

P(head) = 1/2

P(4) = 1/6

P(2 heads and 4) = (1/2)² (1/6) = 1/24 ≈ 4.2%.

You might be interested in
1/6 minus 1/10 simplifiy
andriy [413]
1/6 -1/10 
= 10/60 - 6/60
= 4/60
= 1/15
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve each inequality. <br> 8x-6 &gt; 10
myrzilka [38]

Answer:

The answer to this inequality would be x>2

3 0
2 years ago
How much is 5 quarters and 8 dimes?
polet [3.4K]

Answer:

205

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
In physics, kinetic energy is the energy of an object in motion. Kinetic energy, K, measured in joules (J), is
Kryger [21]

Answer:

m =  \frac{2k}{v^{2} }

Step-by-step explanation:

k  =  \frac{1}{2} mv ^{2}

v ^{2} m = 2k

m =  \frac{2k}{v ^{2} }

5 0
3 years ago
The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?
Lisa [10]
The unit price is $6.25 because $43.75 divided by 7 is $6.25
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • What does the y intercept represent in distance vs time squared?
    12·1 answer
  • suppose 200 students take an exam, graded on a scale of 0-100%. The median exam grade was 78%, the mean exam grade was 68%, and
    12·1 answer
  • Is the product of x and y rational or irrational?
    12·1 answer
  • Evan can jog 1 1/3 miles in 1/4 hour. Part a find his average speed in miles per hour
    9·1 answer
  • The equation h(t) = -16t^2? + 32t + 128 models the path of a ball thrown in the air from the top of a building. After how many s
    8·1 answer
  • At the farmers market, you can buy 3 jars of honey for $12,6 jars of honey for $24,or 9 jars of honey for $36.what is the consta
    11·1 answer
  • This is for math to get my grade up. PLEASE HELP ASAP
    14·1 answer
  • PLEASEPLEASEPLEASE!! Find the length of line AB.
    13·1 answer
  • mr gardener is makin 6 treat bags.he has 185 chocloate coverd raisins. how many chocolate coverd rasins will be on each bag
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!