1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergejj [24]
3 years ago
14

Serile Pharma places 800 units in production during the month of January. All 800 units are completed during the month. It had n

o opening inventory. Direct material costs added during January was $74,000 and conversion costs added during January was $8400. What is the total cost per unit of the product produced during January?
Business
1 answer:
liberstina [14]3 years ago
4 0

Answer:

Per unit cost will be $197.5

Explanation:

We have given number of units produced = 800

Direct material cost added in January = $74000

And conversion cost added in January = $84000

So total cost = $74000+$84000 = $158000

We have to find the per unit cost of product produced

So per unit cost is given by total cost divided by total number of units produced

So per unit cost =\frac{158000}{800}=$197.5

You might be interested in
What is one way we know about what accounting in the ancient world was like?
Degger [83]

Answer:

b

Explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mildred was persuaded by a fast-talking salesperson to carry an expensive brand of yarns in her retail needlecraft shop. seldom
Makovka662 [10]
That would be confirmation bias :)
5 0
3 years ago
Publix has 2,700 pounds of bananas with a total cost of $864. Because the bananas have become too ripe, Publix is contemplating
tamaranim1 [39]

Answer: an increment in profit $1615

Explanation:

2700 pounds of Banana

Total cost = $864

If sold = $1485

When converted into bread $2565 and sold at the cost of $4480

Oven rentage = $300

What is the incremental effect on income if Publix converts the bananas to banana bread?

Sales Amount - Expenses incurred

= $4480 - $2565 + $300

= $4480 - $2865

= $1615

If he had sold the bananas

Sales amount - cost amount

= $1485 - $864

= $621

By converting the bananas to bread the incremental effect on income is it would yield more profits at $1615 compared to when sold at which is $621

3 0
3 years ago
Of the four consumer protection groups listed below, identify which groups are government agencies and which are non-governmenta
Katen [24]

Answer:

c. II and IV are governmental; I and III are not.

Explanation:

A government agency is usually a permanent organization established by either a state or national government in a federal system. They are established by legislative or executive powers for oversight and administration of specific functions. Examples of government agencies are Food and Drugs Administration (FDA), Consumer Product Safety Commission, Intelligence, Finance and Communications agency.

Non-governmental agency usually referred to as NGOs is a non-profit.

Of the four consumer protection groups listed above, Consumer Product Safety Commission and Food and Drug Administration are governmental; Better Business Bureau and Consumers Union are not.

8 0
3 years ago
The following section is taken from Blossom's balance sheet at December 31, 2021. Current liabilities Interest payable $ 40,500
aev [14]

Answer:

(a) Journalize the payment of the bond interest on January 1, 2022.

Dr Interest payable - bonds payable 40,400

    Cr Cash 40,400

The interest expense on the bonds payable should have been accrued on the 2021 balance sheet, that is why we debit interest payable and not interest expense.

(b) Assume that on January 1, 2022, after paying interest, Blossom calls bonds having a face value of $100,000. The call price is 103. Record the redemption of the bonds.

Dr Bonds payable 100,000

Dr Call premium 3,000

    Cr Cash 103,000

(c) Prepare the adjusting entry on December 31, 2022, to accrue the interest on the remaining bonds.

interest expense = $405,000 x 8% = $32,400

Dr Interest expense - bonds payable 32,400

    Cr Interest payable - bonds payable 32,400

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What unique feature do savings bonds have?
    6·2 answers
  • During the year, belyk paving co. had sales of $2,384,000. cost of goods sold, administrative and selling expenses, and deprecia
    9·1 answer
  • Due to Coronavirus, all of the stock markets and businesses and our overall economy is failing, but companies that are producing
    15·2 answers
  • Gourmet Pretzels bakes soft pretzels on an assembly line. It currently bakes 800 pretzels each 8-hour shift. If the production i
    6·1 answer
  • If we take the production function and hold the level of output constant, allowing the amounts of capital and labor to vary, the
    15·1 answer
  • Yellow-dog contracts A. give workers the right to be represented by a union. B. give a non-union worker the right to enjoy union
    10·1 answer
  • Sweeten Company had no jobs in progress at the beginning of March and no beginning inventories. The company has two manufacturin
    5·1 answer
  • At a sales volume of 34,000 units, Carne Company's sales commissions (a cost that is variable with respect to sales volume) tota
    5·1 answer
  • An effect of changing legislation on human resources professionals is that: Multiple select question. they must update company H
    15·1 answer
  • 1. In what ways are boundaries and money management related to deep core needs?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!