1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
2 years ago
7

skyalr makes turkey sandwiches for a family. he purchases 5 pounds 4 ounces of sliced Turkey for $26.88.what is the unit cost pe

r ounce for the turkey skylar purchases​
Mathematics
1 answer:
algol [13]2 years ago
7 0

Answer:

$0.32/ounce

Step-by-step explanation:

Total cost of Turkey - $26.88

Amount Purchased - 5 pounds 4 ounces

16 ounces in a pound

5 x 16 + 4 = 84

\frac{84x}{84} = \frac{26.88}{84}

x = $0.32

You might be interested in
Please Help! I will give brainliest! <3
astra-53 [7]
The answer is 27.05 kg
5 0
3 years ago
Tom is in dire need of a new washing machine. He knows what model he would like to get, but doesn't have the cash to pay for it.
PSYCHO15rus [73]

Answer:

b. Steve's Scratch and Dent.

Step-by-step explanation:

Tom should purchase his washing machine from Steve's Scratch and Dent.

6 0
3 years ago
Ten more than 6 times a number is 4 less than 4 times the number. Please help me!!
Y_Kistochka [10]
10+6x=4x-4
6x-4x=-4-10
     2x=-14
      x-7
10=6(-7)=-32
4(-7)-4=-32
         =-32
6 0
3 years ago
Sixty percent of vacationers enjoy water parks. Use technology to generate 20 samples of size 100. How closely do the samples es
alexandr1967 [171]

Answer:

I don't understand

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
kyle took at total of 8 quizzes in the first 4 weeks of school. How many weeks of school will he have to attend before he will h
Elden [556K]

Answer:

6 weeks

Step-by-step explanation:

8 quizzes = 4 weeks

So 2 quizzes/week

It will take her 12/2 weeks (6) to finish 12 quizzes

-Chetan K

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What are the greatest common factor of 4K,18k,and 12
    14·2 answers
  • Which digit in 49.63 has the same place value as the 7 in 8.7?
    15·1 answer
  • Which line segment is parallel to GE?<br><br> DH<br> KI<br> FG<br> HI
    13·2 answers
  • I have the same value as a group of 2 dimes and 1 nickel. what coin am I?
    9·2 answers
  • A rectangle has a perimeter of 48 inches. Each side is a whole number of inches. What is the difference between the greatest and
    6·1 answer
  • Which table correctly shows all the sample spaces for tossing a coin to get heads and rolling a number on a six-sided number cub
    9·2 answers
  • Does anyone know this?? please help me out
    6·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS DUE ASAP!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Find the slope from the two points given: (3,9) and (1,8)
    8·1 answer
  • HELP!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!