skyalr makes turkey sandwiches for a family. he purchases 5 pounds 4 ounces of sliced Turkey for $26.88.what is the unit cost pe
r ounce for the turkey skylar purchases
1 answer:
Answer:
$0.32/ounce
Step-by-step explanation:
Total cost of Turkey - $26.88
Amount Purchased - 5 pounds 4 ounces
16 ounces in a pound
5 x 16 + 4 = 84

x = $0.32
You might be interested in
Answer:
b. Steve's Scratch and Dent.
Step-by-step explanation:
Tom should purchase his washing machine from Steve's Scratch and Dent.
10+6x=4x-4
6x-4x=-4-10
2x=-14
x-7
10=6(-7)=-32
4(-7)-4=-32
=-32
Answer:
I don't understand
Step-by-step explanation:
Answer:
6 weeks
Step-by-step explanation:
8 quizzes = 4 weeks
So 2 quizzes/week
It will take her 12/2 weeks (6) to finish 12 quizzes
-Chetan K