1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
10

Suppose the price of a gallon of ice cream rises from $4 to $5, and the price of a can of coffee rises from $2 to $2.50. If the

CPI rises from 150 to 177, then people likely will buy a. less ice cream, less coffee b. less ice cream, more coffee c. more ice cream, more coffee d. more ice cream, less coffee
Business
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
4 0

Answer:

a. less ice cream, less coffee

Explanation:

The percentage change in CPI is given by:

\%CPI = \frac{177-150}{150}=0.18

The percentage change in the prices of coffee and ice cream, respectively, are:

\%C = \frac{5-4}{4}=0.25\\\%I = \frac{2.50-2.00}{2.00}=0.25

Both coffee and ice cream had an increase in price above the CPI increase, which means that both goods are being sold above the equilibrium price and thus their demand is likely to fall.

People likely will buy less ice cream, less coffee

You might be interested in
Strait Co. manufactures office furniture. During the most productive month of the year, 3,300 desks were manufactured at a total
Elza [17]

Answer:

Using the high-low method of cost estimation, total fixed costs are $47,020  

Explanation:

Cost at highest level of activity = $82,000.00

Cost at Lowest level of activity = $59,000.00

Highest level of activity = 3,300

Lowest Level of activity = 1,130

Variable cost per unit = $(82,000 - 59,000) ÷ (3,300 -1,130)  

Variable cost per unit = $23,000 ÷ 2,170  

Variable cost per unit = $10.60  

Fixed Costs = $82,000 - (3,300 × 10.60)  

Fixed Costs = $47,020  

6 0
3 years ago
Bill Wessels has reviewed the strategic plan from corporate headquarters and is considering how to develop an annual business pl
LekaFEV [45]

Answer:

Bill is probably a(n)

SBU manager.

Explanation:

Bill Wessels, as a strategic business unit (SBU) manager, is responsible for strategic planning, profitability, and performance of his business unit.  The  SBU is a separate identifiable business unit in an entity with other SBUs. It has a manager, who is largely autonomous in pursuing the business mission of the unit.  It manages and accounts for its resource utilization separately from other units.  Its performance is evaulated based on set criteria.

5 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Pharoah Corporation had the following activities in 2020. 1. Payment of accounts payable $843,000 4. Collection of note receivab
DIA [1.3K]

Answer:

The amount Pharoah should report as net cash provided (used) by financing activities in its 2020 statement of cash flows is $344,000.

Explanation:

Pharoah Corporation

Statement of cash flows (extract)

Proceeds from common stock                $256,000

Proceed from bond payable                    $466,000

Dividend paid                                           ($333,000)

Purchase of treasury stock                        ($45,000)

Net cash flows from financing activities    $344,000

Note that the payment of accounts payable and collection of notes receivable only affect the operating activities section of the cash flows.

7 0
3 years ago
The Atlantic Company sells a product for $150 per unit. The variable cost is $60 per unit, and fixed costs are $270,000. What is
avanturin [10]

Answer:

The break even units are 3000 units and when it desires the profit of $36000 then sales unit is 3400 units.

Explanation:

The selling price of a product (SP) = $150 per unit.

Variable cost (VC) = $60 per unit.

Fixed cost of the company = $270000

Break-even units can be calculated by dividing the fixed cost from the difference in selling price and variable cost.

Break even Units = (fixed cost) / ( SP – VC)

= 270000 / (150-60)

= 3000 units.

Break-even units when a company desires a profit of $36000.

Desired units for sales = (Fixed Cost + Profit)/ Contribution per unit

= (270,000 + 36,000) / (150 - 60)

= 3,400 units

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 1st attempt Jung is willing to pay $85 for a new jacket that sells for $70. Eddie is willing to pay $65 for that same acket. Wha
    12·1 answer
  • A string or rope will break apart if it is placed under too much tensile stress. Thicker ropes can withstand more tension withou
    8·1 answer
  • Power Plate Inc., a consumer electronics manufacturer, introduced a new solar cooker in the market. The team responsible for the
    5·1 answer
  • The research and development department of a large manufacturing company would likely be organized as
    9·1 answer
  • Radial Autos currently sources components such as airbags, upholstery, and brake pads from various suppliers in the industry val
    8·2 answers
  • Meredith inc. is a manufacturer of art supplies. the company has announced plans to enter into an equity strategic alliance with
    8·2 answers
  • Effie company uses a periodic inventory system. details for the inventory account for the month of january, 2013 are as follows:
    8·1 answer
  • On January 22, Ireland Corporation issued for cash 19,000 shares of no-par common stock at $25. On February 14, Ireland issued a
    7·1 answer
  • uses a periodic inventory system. The company has a beginning inventory of 350 units at $6 each on January 1. Hentertainment pur
    7·1 answer
  • AYEEEE YALL WANNA JOIN ME IN A KAHOOT AT 12:20 - 1:00?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!