1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
15

Alice is willing to spend $30 on a pair of jeans, and has a coupon for $10 off she found online.

Business
1 answer:
oee [108]3 years ago
3 0

Answer:

$5

Explanation:

The computation of Alice's consumer surplus is shown below:

Consumer surplus =  Willing to spend - Market price after considering the discount

where

Willing to spend = $30

Market price equals to

= Purchase a pair of jeans - coupon rate

= $35 - $10

= $25

So, the consumer surplus is equal to

= $30 - $25

= $5

You might be interested in
The trial balance for K and J Nursery, Inc., listed the following account balances at December 31, 2021, the end of its fiscal y
ruslelena [56]

Answer:

$13,000 is the year-end balance in retained earnings for K and J Nursery, Inc.

Explanation:

Total Assets = Cash + Account Receivable + Inventory + Equipment

Total Assets = 35,000 + 30,000 + 44,000 + 99,000

Total Assets = 208,000

Total Liabilities = Account Payable + Salaries Payable + Interest Payable + Note Payable

Total Liabilities = 33,000 + 14,500 + 10,500 + 49,000

Total Liabilities = 107,000

Total Assets = Total Equity + Total Liabilities

Total Equity = Total Assets - Total Liabilities

Total Equity = 208,000 - 107,000

Total Equity = 101,000

Retained Earning = Total Equity - Common Stock

Retained Earning = 101,000 - 88,000

Retained Earning = 13,000

8 0
3 years ago
Felice bought a duplex apartment at a cost of $235,000. Her mortgage payments on the property are $1,510 per month, $803 of whic
BartSMP [9]

Answer:

$1,032

Explanation:

Calculation to determine What monthly rent must she charge for each apartment to break even

First step is to calculate the Monthly costs using this formula

Monthly costs = Mortgage payment + Real estate taxes + Insurance costs + Maintenance costs

Let plug in the formula

Monthly costs=$1,510 + ($2,304 / 12) + ($1,452 / 12) + [2 ×($1,446 /12)]

Monthly costs= $1,510 + 192+ 121 + 241

Monthly costs= $2,064

Now let calculate the Break-even monthly rent per apartment

Using this formula

Break-even monthly rent per apartment = Monthly costs / 2

Let plug in the formula

Break-even monthly rent per apartment = $2,064 / 2

Break-even monthly rent per apartment = $1,032

Therefore What monthly rent must she charge for each apartment to break even will be $1,032

3 0
3 years ago
Jammer Company uses a weighted average perpetual inventory system and reports the following: August 2 Purchase 10 units at $12 p
Yuri [45]

Answer:

The per-unit value of ending inventory on August 31= $15.42

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received The explanation is completed using the table below with notes underneath</em>

The

Date     Narration          Qty        Unit cost($)      Total cost

Aug 2   Purchase          10             12                        120

Aug 18  Purchase            15             15                     <u>225 </u>

                                     25           13.8  *                    345

Aug 29                      <u> ( 20)</u>            13.8                    <u>(276 )</u>

                                      5                                          69

Aug 31                           <u>14</u>                 16                   <u> 224 </u>

Aug 31                          19            15.42 **                 293

Notes

*The average cost of 13.8 is the division of 345 by 25.

**The average cost of $15.42 is the division of 293 by 19

The per-unit value of ending inventory on August 31= $15.42

               

4 0
3 years ago
1) Markets and competition In a perfectly competitive market, all producers sell___________ goods or services. (perfectly identi
marishachu [46]

Answer:

The answers are,

1) Perfectly Identical

2) many

3)takers

4)false

Explanation:

Lettuce is a commodity that can't be differentiated much based on the product. It can be however, differentiated from branding, packaging, etc.

But since the Lettuce is a broad category, we can assume that it is a competitive market.

Perfectly competitive markets do not really exist in the real world and are more of a hypothetical scenario. However, knowing the concept allows businesses and governments to make sound economic decisions regarding production and consumption.

3 0
3 years ago
Accepting a good-quality lot would be a _____.
fredd [130]

Accepting a good-quality lot would be a <u><em>correct decision.</em></u>

OPTION B "correct decision" is the right answer according to Acceptance Sampling model.

Utilized in quality assurance, acceptance sampling is a statistical method for measuring the reliability of a product or service. It enables a business to ascertain a batch's quality by randomly sampling from it. The standard of quality for the whole set of products will be assumed to be equal to that of the selected sample.

It is impossible for a corporation to constantly test every single one of its goods. It's possible there are too many to inspect efficiently or cheaply. Extensive testing could also compromise the product's quality or render it unmarketable. If a representative sample were tested, the results would be accurate without jeopardizing the rest of the production run.

Acceptance sampling is a method of quality control in which a representative sample of a product batch is tested and its quality is inferred from the results. Acceptance sampling is useful for quality control when implemented properly.

To know more about Acceptance sampling refer to:

brainly.com/question/28192251

#SPJ4

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A person who risks his or her time, effort, and money to start and operate a business is called a(n)
    15·1 answer
  • Catherine often switches from project to project because she thinks she gets more done that way. She also doesn't get bored as o
    11·2 answers
  • Costs being equal, when a firm has a higher value gap than its competitor, it can be inferred that the firm:
    8·1 answer
  • Determine the amount to post to the Cash T-account. Event Debit/Credit Purchase equipment by signing a note with the bank for $2
    5·1 answer
  • The campus bookstore sells a campus mug for ​$10. When you buy a second campus mug​, ​however, its price is only ​$6. How does t
    14·1 answer
  • Customers around the world know Pepsi and consider it a primary "go-to" brand if they want a refreshing drink. This positioning
    6·1 answer
  • On which kinds of goods do governments generally place price ceilings?
    7·2 answers
  • I now have $23,000 in the bank earning interest of .50% per month. I need $33,000 to make a down payment on a house. I can save
    10·1 answer
  • Explain the governance of internet​
    14·2 answers
  • Lara Technologies is considering a cash outlay of $227,000 for the purchase of land, which it could lease out for $36,150 per ye
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!