1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
15

Gibson had 3,020 in his savings. He bought 8 DVD players that costs $99 each, tax inclued.after this purchase, how much money di

d Gibson have left
Mathematics
2 answers:
Wewaii [24]3 years ago
8 0
$2228 left in his savings.
Andrej [43]3 years ago
8 0
2228 dollars is how much is left
You might be interested in
1.<br> What is the unit price of shampoo if a<br> 15-ounce bottle costs $2.79?
Rama09 [41]

Answer:

  • $2.79 per bottle
  • $0.186 per ounce

Step-by-step explanation:

When you talk about "unit price," you need to define the unit of interest. Unit prices on grocery store shelves don't always use the same unit, even for like items. Here it might be convenient to use any of the following as the "unit":

  • 1 bottle
  • 1 ounce
  • 1 pint (16 ounces)
  • 1 cup (8 ounces)

The "unit price" is computed as ...

  unit price = (price for some number of units)/(the number of units)

The "number of units" may be larger, smaller, or equal to 1.

Then the price per cup (8 ounces) would be ...

  unit price = (price for 15 oz)/(15/8 cups) = ($2.79)(8/15)

  = $1.488 per cup

__

The price per ounce would be ...

  unit price = ($2.79)/(15 oz) = $0.186/oz

__

We assume that the unit of interest is probably 1 ounce, but it could be something else. Your grader may expect the value to be rounded to the nearest cent, $0.19 per ounce.

8 0
3 years ago
Simplify the expression.
sasho [114]
2^3z^9
A for question 1=8z^9

(-8ab)^2
(-8^2a^2b^2)
A for question 2=64a^2b^2

6 (x^3)^2
6 x^6
6x^6

Enjoy!=)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the following line
Alex_Xolod [135]
Its B 
rise over run dictates that its 2/8 which simplifies to 1/4
and its at an upward angle from left to right therefore its positive.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
show that thw roots of the equation (x-a)(x_b)=k^2 are always real if a,b and k are real. Please I really need help with this
VLD [36.1K]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Check the value of the discriminant

Δ = b² - 4ac

• If b² - 4ac > 0 then roots are real

• If b² - 4ac = 0 roots are real and equal

• If b² - 4ac < 0 then roots are not real

given (x - a)(x - b) = k² ( expand factors )

x² - bx - ax - k² = 0 ( in standard form )

x² + x(- a - b) - k² = 0

with a = 1, b = (- a - b), c = -k²

b² - 4ac = (- a - b)² + 4k²

For a, b, k ∈ R then (- a - b)² ≥ 0 and 4k² ≥ 0

Hence roots of the equation are always real for a, b, k ∈ R


           

8 0
3 years ago
Use the figure below to identify angles and segment lengths
slega [8]

So Angle GEN and FED are vertical angles, which means that their angles are congruent. Therefore, Angle FED is 60°

Angle GEN and DEN are a linear pair, which means that they are supplementary angles (add up to 180). To find Angle DEN, we have to form the equation: 60 + DEN = 180

For this, all you have to do is subtract 60 on both sides, and your answer will be: DEN = 120°

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Perimeter of a triangle with side lengths 2x, (3x-1) and (4x+5)?
    13·1 answer
  • There are 8 pencils in a package. How many packages will be needed for 28 children if each child gets 4
    13·1 answer
  • Anybody know this!? Help please ..
    6·1 answer
  • There were n signers of the Declaration of Independence. The oldest was Benjamin Franklin, who was y years old. 7 is 10% of y. W
    12·1 answer
  • Which number is one million times larger than 8.7 x 10^4 ?
    12·1 answer
  • ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions
    9·1 answer
  • Two circles that have two common external tangents but no common internal tangents:
    6·1 answer
  • Three motorcyclists ride around a circular course starting at the same place and the same time. The first passes the starting po
    12·1 answer
  • Which to ordered pairs represent a proportional relationship?
    10·1 answer
  • Solve please and thank you
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!