1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
13

Estimate the following sum by first rounding each decimal to the nearest hundred.

Mathematics
2 answers:
Lapatulllka [165]3 years ago
5 0
<h2>Answer:</h2><h2>400+200+200</h2>

Making it 800

Kipish [7]3 years ago
3 0

Answer:

825.22

Step-by-step explanation:

hope this is helpful.

You might be interested in
Hello! Question.
Bumek [7]
If I’m analyzing the question correct, you would pay 912 in total
8 0
3 years ago
Will give brainly,5 stars,and thanks
Irina-Kira [14]

Answer:

Give the person above me brainliest

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
△FSB∼△ZDR .<br><br> What is the value of x?<br><br> Enter your answer.<br><br> How many units?
kari74 [83]
Answer: 22

---------------------------------------------------------

Explanation:

The triangles are similar, so we know the corresponding sides form ratios that are equal. 

Note how...
FS and ZD are the first two letters of FSB and ZDR respectively
FB and ZR are the first & last letters of FSB and ZDR respectively

Based on those two facts above, we can form this proportion
FS/ZD = FB/ZR
38/15.2 = 55/x

Solve for x
38/15.2 = 55/x
38*x = 15.2*55
38*x = 836
x = 836/38
x = 22

4 0
3 years ago
-2(x-6)+7=35<br> How do I solve this equation with all the steps
vlada-n [284]
-2(x-6)+7=35 -2x+6+7=35 (Distributive property) -2x+13=35 (Simplify, combine like terms) -2x+13-13=35-13 -2x=22 -2x/-2=22/-2 X=-11
3 0
3 years ago
Cedric and Josh both ordered the same size pizzas at Marco’s Pizzeria; however, they ordered different toppings. Marco’s charges
Oksanka [162]
Let
C---------> <span>the cost of a pizza
</span>t----------> <span>number of toppings

we know that
</span>$15.74-3t=$14.49-2t
15.74-14.49=3t-2t-------------> t=1.25

the cost of one topping is $1.25
and the cost of one pizza <span>without topping is
</span>15.74-3*1.25--------> $11.99

then
<span>an equation for the cost of a pizza, C, as a function of the number of toppings, t ordered is
</span>C=11.99+1.25t

the answer is 
C=11.99+1.25t
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There were 63 equal piles of plantain fruit put together and 7 single fruits. They were divided evenly among 23 travelers. What
    6·1 answer
  • You can buy an escape room pass that allows you 8 visits for a total of $72 . What is the unit rate for the card in dollars per
    6·1 answer
  • A car traveling at an average rate of 55 km per hour made a trip in 6 hours. if it had traveled at an average rate of 50 km per
    15·1 answer
  • a tank contains 200 liters of fluid in which 30 grams of salt is dissolved. Brine containing 2 grams of salt per liter is then p
    10·1 answer
  • Select the correct text in the Box??​
    6·1 answer
  • 0.78% as a fraction and as a decimal
    10·1 answer
  • -17x-8+x=24 please help me.
    15·1 answer
  • A fruitseller bought 50 kg of fruits.He sold 30 kg of fruits for the cost price of 35 kg of fruits and he sold the remaining qua
    5·2 answers
  • I NEED HELP ASAP: Bonnie deposits $80.00 into a new savings account.
    9·1 answer
  • F(x) = -x2 + 3x + 13<br> Find f(-10)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!