1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
7

Please answer this question now

Mathematics
1 answer:
Luda [366]3 years ago
4 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

You know that angle Y is a right angle because XY is the radius and YZ is a tangent to the circle. So, you can use the pythagorean theorem to find the third side:

XY^2+4^2=5^2

XY^2+16=25

XY^2=9

XY=3

Hope this was helpful! :)

You might be interested in
DOES ANYONE KNOW THIS?????
dedylja [7]

Answer:

if i;m right its 45 degrees

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve for x: <br> (X+5)^1/2 = (5-2x)^1/4
Greeley [361]

Answer:

X = Negative 2 (-2)

7 0
4 years ago
Find the value of y.
grandymaker [24]

y^2 = 9(3+9)\\\\y^2 = 3^2\cdot3\cdot2^2\\\\y = 6\sqrt{3}

5 0
4 years ago
Using the letters suggested, construct a simple formula:
kompoz [17]

Answer:

Speed = distance / time

Time = distance/ Speed

Distance = Speed x time

8 0
3 years ago
You want to put a 5 inch thick layer of topsoil for a new 13 ft by 15 ft garden. The dirt store sells by the cubic yards. How ma
hram777 [196]
25(38)+78=281=+uiU8&&$
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How much would $500 invested at 6% interest compounded monthly be worth after 4 years? Round your answer to the nearest cent
    8·1 answer
  • Need help finding the dimension to this
    10·1 answer
  • Can someone pls help me with this?!
    6·1 answer
  • Laura and Chase wants to go to a baseball game. But, the tickets cost $300 each. Laura only had $20 left because she went shoppi
    6·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Hershey's bar were purchased at $7 per dozen and sold at $1.25 each. Find the profit on 15 dozen Hershey's bar.
    6·1 answer
  • Bu soruyu yapana 15 puan​
    6·2 answers
  • Solve giving brainlist if it right
    7·1 answer
  • Question 20
    7·1 answer
  • Part I: Domain and Range-identify the domain and range of each graph. Problem / Work Answe 2+ 6+ 2+ 1. Week 15 Homework Packet p
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!