1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
3 years ago
10

The prizes that can be won in a sweepstakes are listed below together with the chances of winning each one:$5200 (1 chance in 89

00); $2500 (1 chance in 6400); $900 (1 chance in 3900); $100 (1 chance in 2100). Find the expected value of the amount won for one entry if the cost of entering is 57 cents.
Business
1 answer:
Alexandra [31]3 years ago
6 0

Answer:

$0.68

Explanation:

Multiply each possible prize by its likelihood and add the results in order to obtain the expected value (Note that there is a 100% of losing 0.57 cents since that is the cost of entry):

EV = 5200*\frac{1}{8900} +2500*\frac{1}{6400} +900*\frac{1}{3900}+100*\frac{1}{2100} -0.57*1\\EV= \$0.68

The expected value of the amount won for one entry if the cost of entering is 57 cents is $0.68

You might be interested in
1. Purposeful behavior suggests that: A. everyone will make identical choices. B. resource availability exceeds economic wants.
White raven [17]
The answer is C. Purose full behavior states that people make decisions with a desired outcome in mind, taking all the losses and benefits into consideration.
5 0
3 years ago
Borques Company produces and sells wooden pallets that are used for moving and stacking materials. The operating costs for the p
KengaRu [80]

Answer:

Borques Company

a. Unit inventory cost = $7.27

b. Ending inventory = 3,900 units

c. Absorption-costing operating income = $73,569

Explanation:

a) Data and Calculations:

Variable costs per unit:

Direct materials      $2.85

Direct labor             $1.92

Variable overhead $1.60  $6.37

Variable selling     $0.90   $7.27

Fixed costs per year:

Fixed overhead                $180,000

Selling and administrative $96,000  $276,000

Selling price per unit = $9

Acceptable per-unit inventory cost:

Variable product cost per unit = $6.37

Total variable production cost = $1,274,000

Fixed production cost =                   180,000

Total production cost =              $1,453,000

Unit inventory cost = $7.27 ($1,453,000/200,000)

b. Ending inventory

Beginning inventory   8,200

Production units = 200,000

Units available       208,200

Sales units =          204,300

Ending inventory       3,900

c. Absorption Costing Operating Income:

Sales Revenue                 $1,838,700 ($9 * 204,300)

Cost of goods sold             1,485,261 ($7.27 * 204,300)

Gross profit                        $353,439

Selling expenses:

Variable ($0.90 * 204,300) 183,870

Fixed                                     96,000

Total selling expenses    $279,870

Operating income             $73,569

5 0
2 years ago
Which has more elastic Supply in the short run, ice cream or oranges?
Cerrena [4.2K]
Ice Cream. E<span>lasticity is higher when the good are luxuries and ice cream has </span>to actually be made.
8 0
3 years ago
After a recession when the economy starts to expand again, firms tend to?
labwork [276]

After a recession when the economy starts to expand again, firms tend to increase share repurchases faster than they increase dividends.

An economy is the area of ​​production, distribution, trade and consumption of goods and services. Generally, it is defined as a social domain emphasizing practices, discourses, and material expressions related to the production, use, and management of scarce resources.

Economy is defined as the management of community, business, or family financial matters. An example in economics is the US stock market system.

The economy is the system in which goods are produced and exchanged. Without a viable economy, the nation will collapse. There are three main types of economy: free market, command economy and mixed economy.

Learn more about economy here:brainly.com/question/1106682

#SPJ4

6 0
2 years ago
Crane Corporation's computation of cost of goods sold is:
slava [35]

Answer:

16.64 days

Explanation:

Given the above information, we will calculate the average days to sell inventories with the formula below;

Average days to sell inventories = [Ending inventory / Cost of goods sold] × 100

Ending inventory = $72,000

Cost of goods sold = $432,800

Then, Average days to sell inventories

= [$72,000 / $432,800] × 100

= 16.64 days

Therefore, the average days to sell inventory for Fry are 16.64 days

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Funds acquired by the firm through retaining earnings have no cost because there are no dividend or interest payments associated
    11·2 answers
  • In 1626, Dutchman Peter Minuit purchased Manhattan Island from a local Native American tribe. Historians estimate that the price
    5·1 answer
  • According to dan bricklin, inventor of visicalc, what is the most effective and efficient way to move forward with an idea?
    15·1 answer
  • The ledger of Shamrock, Inc. on March 31, 2022, includes the following selected accounts before adjusting entries.
    10·1 answer
  • Mike takes a card out of his wallet at the grocery store and swipes it to pay for his groceries. What did Mike use?
    13·2 answers
  • You sell one December futures contracts when the futures price is $1,010 per unit. Each contract is on 100 units and the initial
    6·1 answer
  • You have three separate accounts with your bank that you can manipulate with online banking. Account "A" is a
    12·2 answers
  • The study of how resources are distributed for production of goods and services within a social system is called.
    8·1 answer
  • A sporting goods store is having a large sale event. Baseball bats are marked down by 42%, and hockey sticks are marked down by
    12·1 answer
  • How does inflation hurt your savings?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!