1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
10

The local grocery store usually sells large bottles of water for $2.69 each. This week they have a promotion, 3 large bottles fo

r $6.30. How much less is the cost of a large bottle this week with the promotion?
Mathematics
2 answers:
Natasha2012 [34]3 years ago
5 0

Answer:

$0.59

Step-by-step explanation:

Each water bottle was $2.69

Now it is 3 bottles for $6.30

If 3 bottles=$6.30 then each bottle must equal $2.10 ($6.30 divided by 3)

$2.10<$2.69 by how much?

well, $2.69-$2.10=$0.59

$0.59 is their difference.

for the promotion the cost is $0.59 less

zlopas [31]3 years ago
4 0

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

<em>It is $0.59 cheaper this week.</em>

▹ Step-by-Step Explanation

Generally - $2.69 EACH

This week - $6.30 for 3

$6.30 ÷ 3 = $2.10

$2.69 - $2.10 = $0.59

Hope this helps!

- CloutAnswers ❁

You might be interested in
Steve and Ben have some money in their wallets. If Steve gives Ben $3, Ben will have twice as much as Steve. If Ben gives Steve
Zigmanuir [339]

Answer:

Money owned by Steve = $11

Money owned by Ben = $13

Step-by-step explanation:

Let x denotes the money owned by Steve and y denotes the money owned by Ben.

Then, Steve gives $3 to Ben

Money left with Steve = x-3 and Ben = y+3

Now, Ben will have twice as much as Steve.

⇒ y+3  = 2(x-3) .............(1)

If Ben gives Steve $7

Money left with Steve = x+7 and Ben = y-7

Then,  the amount Ben has will be one-third that of Steve’s.

⇒ y-7 = \frac{1}{3} (x+7) ..........(2)

Solving equation (1) and (2) by elimination method, we get

x = 11 and y = 13

⇒ Money owned by Steve = $11

Money owned by Ben = $13

5 0
2 years ago
A 9-pack of greeting cards costs $13.48. What is the unit price, rounded to the nearest cent
IgorLugansk [536]

Answer:

13.50

Step-by-step explanation:

this is the answer to this question

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the exponential function that satisfies the given conditions: Initial value = 70, decreasing at a rate of 0.5% per week
sdas [7]
Y = 70 e^(.005x) where x is the time in weeks
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An older TV screen was 11 centimeters wide. The
Montano1993 [528]

Answer:

The new TV screen is 12.1 centimeters wide.

Step-by-step explanation:

Find 10% of 11:

0.10 x 11 = 1.1

Add 1.1 to the original size.

11 + 1.1 = 12.1

hope this helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. How many planes are shown in the figure?
Paraphin [41]
<h3>9)</h3><h3>5 planes</h3>

<h3>10)</h3><h3>2 planes</h3>

<h3>11)</h3><h3>BCED</h3>

<h3>12)</h3><h3>Yes , they belong to plane (w)</h3>
3 0
1 year ago
Other questions:
  • Y=4x+1 <br> Do x and y vary directly?
    15·1 answer
  • For every two feet the ramp goes up it also goes 5 feet forward. If this ratio remained constant, how many feet high would the r
    13·1 answer
  • Can you do number 7 and explain to me how you got the answer?
    9·1 answer
  • HELP PLSS ANYONE? I'VE TO SUBMIT ASAP
    12·1 answer
  • 704 rounded to the nearest ten
    7·2 answers
  • How do you write 0.66 as a percentage
    5·2 answers
  • Use a calculator to find a decimal approximation for the following trigonometric function.
    14·1 answer
  • I need to know the answer ASAP please
    14·1 answer
  • Solve For X: 12 * X+3=51
    14·1 answer
  • Choose the graph below that correctly represents the equation 3x + 9y = −18. (5 points)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!