1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina-Kira [14]
2 years ago
8

Before attempting the​ exercise, click here to watch a short video. For each​ 1% downtime due to a breakdown in​ equipment, how

much of a loss is incurred at​ Frito-Lay's Orlando​ plant? A. ​$15,000 B. ​$94,000 C. ​$100,000 D. ​$200,000
Mathematics
1 answer:
Nady [450]2 years ago
7 0

ANSWER:

The correct answer is D. ​$200,000.

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

The Frito-Lay plant applies a product focus strategy, which is appropriate for High-volume, low-variety, the annual inventory turnover for items like potatoes, corn, oil and seed, which are all perishable is 200 times. The service sector constitutes etween 80% and 90% of employment in the United States.

You might be interested in
Simplify <br> square roots.
DochEvi [55]

Answer:

zy^5

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
There are 96 children in a room.
Olenka [21]

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

Basically to find the boys fraction I subtracted 40 from 96 and got 56. Your answer for the number of boys would be 56/96. I divided 4 from each and got 14/24. lastly I divide by 2 and got 7/12.

5 0
2 years ago
Identify the undefined term that best models each object. a crease in a garment.
zvonat [6]

Answer:#carry on learning

Mark me as brainliest

hope it's help

The three undefined terms are point, line, and plane. Thus, figure D represents an undefined term as it's a line.

3 0
3 years ago
Please help 50 points <br><br> What is the fractional form of
Mumz [18]

Answer:

it's option A .............

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Part B please help me
Juliette [100K]
He drinks 0.75 liters of juice each day
or
6/8 liters of juice each day
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP
    14·1 answer
  • If you buy a 10-inch pizza is that the diameter or the circumference
    14·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • How can scientists use the following pedigree?
    10·1 answer
  • How do you solve this problem<br><br>35/8y+1491-2y
    12·2 answers
  • What is the answer for this question
    9·1 answer
  • How many numbers <br><br> are reciprocal of themselves?
    13·1 answer
  • How many dekameters are in 225 millimeters? Use the metric table to help answer the question.
    11·2 answers
  • Will GiVE BRAINLIEST!!!!
    10·1 answer
  • The cost, in dollars, of a gym membership for n months can be described by the explicit equation Pn = 70 + 30n. What does this e
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!