1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zlopas [31]
3 years ago
9

A boy is three years than his sister. Three years ago he was two-thirds of his sister's age.What are their present ages?​

Mathematics
2 answers:
k0ka [10]3 years ago
7 0
Answer:Boy 9 years
Girl: 3 years
tangare [24]3 years ago
6 0

Answer: boy 9 years

Girl 3 years

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What am I supposed to say on here the question is in the picture
Viktor [21]
The answer is Function A. This is because Function A has a higher y-intercept than Function B. #brainliest
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the divisor in the following problem? 18 + 6 = 3 .​
scoray [572]
They answer is 6........
8 0
2 years ago
Candace said I'm thinking of a fraction. If I divide it by 1/2,I get 3/11.what fraction was Candace thinking of??
Pavlova-9 [17]
Multiply back by 1/2, to get 3/22.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy Dixon bought 3 paintbrushes for $1.75 each and 7 tubes of oil paint for $2.49 each.how much did he spend in all?
AnnZ [28]
The answer would be $22.68!

If Andy bought 3 paintbrushes for $1.75 each, then we just multiply how much they cost by the number that the bought.

1.75 x 3 = 5.25

If Andy bought 7 tubes of oil paint, we just do the same thing we did in the first step! Multiply how much they cost by the number that the bought.

2.49 x 7 = 
<span>17.43</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
16. A farmer had 385.60 lb of tomatoes. She sold half of them at $1.15 per pound. How much money did she receive?
fenix001 [56]
She received $221.72. If you divide 385.60 in half, because she sold half, you get 192.8. You then multiply that number by 1.15. There you have your answer.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • D. 20.0<br> Math question no Guessing and Please show work
    8·1 answer
  • Write an inequality for each situation. Use x for the variable.
    10·1 answer
  • What is the solution 8×-3(2×-4)= 3(×-6)
    5·2 answers
  • Number the following expressions (1,2,3) in the order that they should be
    11·1 answer
  • Hi, so i have a question and i'm giving away free points so here's the question! If you answer ill put out another question and
    8·1 answer
  • PLS HELP (20 pts)
    9·2 answers
  • Which days of the week are happy number days
    12·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • Can somebody help me out ?? please ..
    5·1 answer
  • What is the factored form of the equation 4x^2-11+6=0
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!