1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
3 years ago
15

What is the answer to 1/2(2.5+5)6

Mathematics
1 answer:
mr Goodwill [35]3 years ago
6 0

Answer:

all work is pictured and shown

You might be interested in
Would you rather use a ruler or colored tiles
Nonamiya [84]
I would rather use a ruler but it depends on what you are doing.
6 0
3 years ago
The formula for finding the perimeter of a rectangle is p= 2l 2w solve the formula for w.
I am Lyosha [343]

Answer:

w = \frac{p -2l}{2}

Step-by-step explanation:

p = 2l + 2w  Subtract 2l from both sides of the equation

p - 2l = 2p  Divide both sides by 2

\frac{p -2l}{2} = w

5 0
2 years ago
The sum of two consecutive even integers is -22, what are the two numbers?
Marina CMI [18]

If both numbers were the same, they would be  -11  and  -11 .

Take '1' away from one of them and give it to the other one.

You haven't changed their sum, but now they're<em>  -12</em>  and  <em>-10 </em>.


5 0
3 years ago
The goal of a toy drive is to donate more than 1000 toys. The toy drive already has collected 300 toys. How many more toys does
Brilliant_brown [7]

Answer:

Let t be the number of toys.

Since, the toy drive already has collected 300 toys

⇒ t+ 300

Also, it is given that the goal of a toy drive is to donate more than 1000 toys.

We get an inequality:

⇒t + 300 > 1000

Solve an inequality:  

t + 300 > 1000

Subtract 300 from both sides we get

t + 300 -300 > 1000-300

Simplify:

t > 700

Therefore, more than 700 toys does the toy drive need to meet its goal.

An inequality is; t + 300 > 1000 ;  t > 700




7 0
3 years ago
It costs $3.45 to buy 2 lbs of chopped walnuts.how much would it cost to purchase 7 lbs of walnuts?
Jobisdone [24]

Answer:

$12.075

Step-by-step explanation:

To find how much one pound of walnuts cost you need to divide 3.45(cost) and 2 (how much) and you get 1.725. That means how much one pound cost ...now that you know that all you have to do is multiply 1.725 by 7. You get $12.075 :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    8·2 answers
  • What is the value of the leading coefficient a, if the polynomial function P(x) = a(x + b)2(x − c) has a multiplicity of 2 at th
    15·1 answer
  • Both triangles are similar. The area of the smaller triangle is about 270 ft^2. What is the best approximation for the larger tr
    12·1 answer
  • What is the average time for the toy car to move 1.0 m on dirt?
    13·1 answer
  • A decimal number changed to 23.7 after it was rounded
    11·2 answers
  • there are 4800 plastic spoons in a case there 6 box3s of spoons in each case how many spoons are in each box
    15·1 answer
  • Tell whether the lines with the given slopes are parallel, perpendicular, or neither. Line 1: m = 2 2)
    6·1 answer
  • Create a circle such that its center is point A and B is a point on the circle.
    13·1 answer
  • Here is a test for y'all what is 2x0+2x93,797x0+32
    6·2 answers
  • (4/3)^-1 rewrite the following without an exponent
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!