Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
David's score on his fifth test would be an 87. If you add up all the scores from his first to his fourth test, it would 363. However, since there are five tests, in order to get a 90 percent, the sum of all five test scores would be 450. 450 - 363 = 87.
=4m - 17+ 3m - 11
combine like terms
=(4m + 3m) + (-17 - 11)
=7m - 28
This can be factored/simplified by dividing everything by 7
=7(m - 4)
Hope this helps! :)
Only A
And only when x = 1
Nothing else works.