1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
3 years ago
5

On a recent 160 mile road trip Claires car used 7.75 gallons if gas how many gallons should she expect to use on a 150 mile Road

trip
Mathematics
1 answer:
inna [77]3 years ago
5 0
Ok so,

160 divided by 7.75 = 20.65

therefore,

150 divided by 20.65 =  7.265625 gallons or 7.27 (2 d.p)
You might be interested in
I need help asap !!!!!!
OLEGan [10]

Answer:

B. ZJ = 85

C. KH = 68

Step-by-step explanation:

Given that ZK, ZL, ZM are perpendicular bisectors of ∆GHJ, they form a circumcenter which is equidistant from the vertices of ∆GHJ. According to the circumcenter theorem, ZH = ZG = ZJ = 85.

Also each median formed is equal. This means: KH = GH, LH = LJ, MG = MJ

Since HG = 136, KH = ½ of 136 = 68.

The two options that are true are:

B. ZJ = 85

C. KH = 68

4 0
2 years ago
Given the following points from a quadratic equation, {(-1,1),(0,-2),(1,-3),(2,-2),(3,1)} Find the rate of change between (-1,1)
HACTEHA [7]
B undefined it is not constent
4 0
3 years ago
What is (30 1/9 + 4 1/3) - 19 5/6
weqwewe [10]
14 11/18
I got this answer by doing 30 1/9 + 4 1/3= 34 4/9
Now I subtracted 34 4/9 by 19 5/6 to get the answer 14 11/18
TIP: When adding/subtracting/multiplying/dividing mixed numbers change them to an improper fraction first by multiplying the denominator and the whole number then adding the numerator
5 0
3 years ago
You deposit $900
kakasveta [241]

Answer:40 years

Step-by-step explanation:

First you get 1% which is 9$ then you times it by 5 and get 45 multiply it by 20 you get 900 but since you want to double it then double the answer which is 40

8 0
3 years ago
Mrs. Yin bought 0.81 of a pound of turkey and 0.69 of a pound of chicken. Did Mrs. Yin buy more turkey or more chicken? Show how
S_A_V [24]
Mrs. Yin bought more turkey than chicken. I know because 0.80 is greater than 0.69
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What additional information is needed to prove that the triangles are congruent using the asa congruence theorem?nl ≅ mpnk ≅ mqn
    14·2 answers
  • Henrietta has a box of fruit with a mass of 88 dekagrams. What is the weight of the box of fruit in kilograms?
    10·2 answers
  • What is the graph for the equation
    13·1 answer
  • A sum of $360 is shared among three people in the ratio 2:3:7. Calculate the largest and smallest shares.
    8·1 answer
  • The area of a rectangle with a length of 12m and a width if 4m is ________square meters.
    13·2 answers
  • 4x-6y=-24 2x-3y=-6 graphed
    12·1 answer
  • the amount of sales tax on a clothing purchase is directly proportional to the purchase price of the clothing. the sale tax on a
    6·1 answer
  • What is the slope of (-6, -5), (-1, 1)
    11·2 answers
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • - What is the area of the figure below? Use 3.14<br> for T.<br> 7 cm<br> 22 cm<br> 18 cm
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!