1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
2 years ago
10

Britney bought 3 gallons of juice for $2.75 per gallon. She sold the juice 1-cup servings for $0.80 each. Each serving is 1/16 g

allon. How much more did She get for selling the juice than she paid to buy it?
Mathematics
1 answer:
AysviL [449]2 years ago
4 0

Answer:

She got $30.15  more for selling the juice than she paid to buy it

Step-by-step explanation:

<u><em>Britney bought 3 gallons of juice for $2.75 per gallon. She sold the juice 1-cup servings for $0.80 each. Each serving is 1/16 gallon. How much more did She get for selling the juice than she paid to buy it?</em></u>

To solve the problem, we will follow the steps below;

1 gallon = $2.75

3 gallons = 3× $2.75 =$ 8.25

We will find the number of servings in in 3 gallons

1- cup serving = 1/16 gallon

number of serving = 3 gallons ÷ 1/16 gallon

                                 = 3×16

                                  = 48

But each cup serving = $ 0.80

48 servings = 48×$0.80 = $38.4

How much more She got for selling the juice than she paid to buy it =

$38.4 -  $ 8.25 =$30.15

You might be interested in
How many cubic meters of material are there in a conical pile of dirt that has radius 9 meters and height 6 meters 6 meters​? Us
alisha [4.7K]
To find the volume of a cone, you use the formula \pi  r^{2}  \frac{h}{3}.
Radius squared would be 36 in our case and 36 times 3.14 is 113.04. 6 thirds is  also two, so multiply that by two and you would get 113.04 x 2 = 226.08. So, your answer would be 226.08 cubic meters of dirt.
7 0
2 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
I need help fast I forgot how to do this
notka56 [123]

Answer:

ABC & E are true statements about the graph

4 0
2 years ago
How do you convert how do you convert centimeters to inches
balu736 [363]

In order to convert centimeters to inches, you use the following equation:

1 inches = 2.54 cm

If you have to convert, for example, 4 inches, you proceed as follow:

4 inches* (2.54cm/1 inches) = 10.16 cm

That is, you multiply the quantity that you want to convert, by the quotient between 2.54cm and 1 inches.

6 0
9 months ago
The swimming pool at Spring Valley High School is a rectangle with a width of 70 meters and a length of 30 meters. Around the pe
Nadya [2.5K]

The expression for the area of the rectangular swimming pool is given as follows:

A = w² + 100w + 2100.

<h3>What is the area of a rectangle?</h3>

The area of a rectangle of length l and width w is given by the multiplication of these measures, that is:

A = lw.

In this problem, considering the width of 70 meters and a length of 30 meters, plus the floor of w meters, we have that:

  • l = 30 + w.
  • wi = 70 + w.

Hence the area is given as follows:

A = l x wi = (30 + w)(70 + w) = w² + 100w + 2100.

More can be learned about the area of a rectangle at brainly.com/question/10489198

#SPJ1

4 0
1 year ago
Other questions:
  • The width of a computer monitor is 1.25 times its height. Find the height of the computer monitor when the height is x and the w
    8·1 answer
  • If 11x - 7= 2, then x=
    13·1 answer
  • I can't figure out how to do this problem.
    11·2 answers
  • please answer will mark brainalist .the area of a triangle of altitude 15 m is 225 sq.m.whatbis the length of its base please sh
    11·1 answer
  • Find the value of $c$ that makes $x^2+20x+c$ a perfect square trinomial. $c=$ Write the expression as the square of a binomial.
    12·2 answers
  • Drag the numbers to the boxes to order them from least to greatest value
    15·1 answer
  • On a piece of paper, graph y= -2x - 3. Then determine which answer<br> matches the graph you drew.
    6·1 answer
  • Two of the statements are true; one is a lie.
    6·2 answers
  • Translate Triangle CAT according to the rule ( x, y ) -&gt; ( x - 4, y - 5 ).
    8·1 answer
  • Kelly runs a bakery that sells Chocolate Blizzards and Mint Breezes. The bakery must make at least 25 dozen and at most 45 dozen
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!