1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tema [17]
3 years ago
14

If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is 0.09

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Sian is twice as old as her sister Abigail. They divide 30 pounds in the ratio of their ages. How much do Sian and Abigail recei
KonstantinChe [14]

Answer:

Sian would receive 20 Pounds while Abigail would receive 10 Pounds.

Step-by-step explanation:

Given that Sian is twice as old as her sister Abigail, it means that if Abigail's age is T years then Sian's age would be 2T years.

If they divide 30 pounds in the ratio of their ages, the ratio of their ages will be

T : 2T (Ratio of Abigail's gae to Sian's age)

The amount received by Abigail

= T/(T + 2T) × 30

= T/3T × 30

= 1/3 × 30

= 10 Pounds

The amount received by Sian

= 2T/(T + 2T) × 30

= 2T/3T × 30

= 2/3 × 30

= 20 Pounds

3 0
3 years ago
Explain how you would round the number 33 and 89 to estimate their sum
Juliette [100K]
33 rounded to the nearest 10 is 30, 89 rounded to the nearest 10 is 90. So 90+30 is 120. Let me know if I am right!
3 0
3 years ago
50 is ____________ times as large as 5.
coldgirl [10]

Answer: 10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give out brainliest tell me the reason 2
Rashid [163]

Answer:

D bc you keep going up by 60m/1hr

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sal is tiling his entryway. The floor plans is drawn on a unit grid. Each unit length represents 1 foot. Tile costs $2.25 per sq
SOVA2 [1]
Is there a picture or something because how many tiles does he wanna make

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You estimate that your friend is 50 inches tall. That actual height of your friend is 54 inches. Find the percent error.
    10·1 answer
  • Molly bake 24 blueberry muffins and 18 banana muffins she wants to package them for a bake sale each package will have the same
    8·1 answer
  • What is 2.25x+5=13.5x+14
    12·1 answer
  • I need help answering this please
    11·2 answers
  • Geometry matching help
    10·1 answer
  • No file answers or I will report you. Thanks!​
    8·1 answer
  • A rectangular bird sanctuary is being created with one side along a straight riverbank. The remaining three sides are to be encl
    15·1 answer
  • Find the value of x.<br><br> No links please!
    11·1 answer
  • Plz help answer the following questions
    12·1 answer
  • 5 3/4 times 1 3/4 and simplified
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!