1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
9

Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. What is the volume of the rec

tangular prism?
Mathematics
2 answers:
Serggg [28]3 years ago
3 0

Answer:

The volume of  a rectangular prism is given as

Volume = Length × Width × Height

Step-by-step explanation:

The area of the base of the rectangular prism is given as the product of the length and the width that is

Area of base = Length, L × Width, W

Which  is L·W square units, to transform the square units into cubic units, we will multiply the base area by the height as follows

Area of base × Height, H =  Length, L × Width, W × Height, H cubic units

or L·W·H cubic units = Volume of a rectangular prism.

ehidna [41]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Volume of a prism, V = Base area, A × height, H

Base of the prism is rectangular.

Area of a rectangle, A = length, L × width, B

Therefore, volume of a rectangular prism, V = length × width × height

You might be interested in
A plane takes off and climbs steadily gor 30 minutes until it reaches 35,000 feet. It travels at that altitude for 2 hours until
horrorfan [7]
This is a function where:
x - time in minutes;
y = f ( x ) - altitude of a plane in feet.
Max altitude = 35,000 feet
0.5 h + 2 h + 15 min = 30 min + 120 min + 15 min = 165 min
Domain:
x ∈ [ 0;  165 ]
Range:
y ∈ [ 0;  35,000 ]
6 0
3 years ago
Car A's fuel efficiency is 34 miles per gallon of gasoline, and car B's fuel efficiency is 23 miles per gallon of gasoline. At t
Verdich [7]

Answer:

22 more gallons.

Step-by-step explanation:

Given:

Car A's fuel efficiency is 34 miles per gallon of gasoline.

Car B's fuel efficiency is 23 miles per gallon of gasoline.

Question asked:

At those rates, how many more gallons of gasoline would car B consume than car A on a 1,564 miles trip?

Solution:

<u>Car A's fuel efficiency is 34 miles per gallon of gasoline.</u>

<u>By unitary method:</u>

Car A can travel 34 miles in = 1 gallon

Car A can travel 1 mile in = \frac{1}{34} \ gallon

Car A can travel 1564 miles in = \frac{1}{34} \times1564=46\ gallons

<u>Car B's fuel efficiency is 23 miles per gallon of gasoline.</u>

Car B can travel 23 miles in = 1 gallon

Car B can travel 1 mile in = \frac{1}{23} \ gallon

Car B can travel 1564 mile in = \frac{1}{23} \times1564=68\ gallons

We found that for 1564 miles trip Car A consumes 46 gallons of gasoline while  Car B consumes 68 gallons of gasoline that means Car B consumes 68 - 46 = 22 gallons more gasoline than Car A.

Thus, Car B consumes 22 more gallons of gasoline than Car A consumes.

<u />

6 0
3 years ago
HELP PLEASE PLEASE PLEASE
CaHeK987 [17]

Answer:

If you beg for help like that you won't get any.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
In automobile mileage and gasoline-consumption testing, 13 automobiles were road tested for 300 miles in both city and highway d
Aloiza [94]

Answer:

A. No

City driving mean requires less miles than Highway driving mean.

B. No

City driving median requires less miles than Highway driving median.

C. No

City driving mode requires less miles than Highway driving mode

D.

The driving conditions in the City is better than the driving conditions in the Highway because all measures of centers are lesser than those of Highway.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which descriptions from the list below accurately describe the relationship between QRS and TUV
Nata [24]
Answer is A. similar

hope it helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • an episode of an hour long tv show has three commercials each lasting 1 1/3 minutes. the intro for the show lasts 1 1/2 minutes
    13·1 answer
  • The director of a customer service center wants to estimate the mean number of customer calls the center handles each day, so he
    7·1 answer
  • Identify the y-intercept<br><br> 1.)v^2 - 11v+30=0<br><br> 2.) v^2 + 2v - 8=0
    6·1 answer
  • Find the sum of 9 and 20 on number line
    10·1 answer
  • Kiemanh is solving the equation 15 r minus 6 r = 36. What is the value of r?
    5·2 answers
  • A gas pump measures volume of gas to the nearest 0.01 gallon. which measurement shows an appropriate level of precision for the
    9·2 answers
  • Multiplying Fractions
    9·1 answer
  • Please find the slope of these Thank you sm
    14·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP MEEE<br> Write a linear function that related y to x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!