1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
5

2(2x+3×-4)+2(4x-6x+8) Cuanto es ?​

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
3 0
First you need to distribute the 2 into each equation and then add like terms. the answer is 6x + 8
You might be interested in
Giveaway time!!! Get your free 50 points
Mumz [18]

Answer:

huh

Step-by-step explanation:

huh

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate................
wolverine [178]

Answer:

h(8q²-2q) = 56q² -10q

k(2q²+3q) = 16q² +31q

Step-by-step explanation:

1. Replace x in the function definition with the function's argument, then simplify.

h(x) = 7x +4q

h(8q² -2q) = 7(8q² -2q) +4q = 56q² -14q +4q = 56q² -10q

__

2. Same as the first problem.

k(x) = 8x +7q

k(2q² +3q) = 8(2q² +3q) +7q = 16q² +24q +7q = 16q² +31q

_____

Comment on the problem

In each case, the function definition says the function is not a function of q; it is only a function of x. It is h(x), not h(x, q). Thus the "q" in the function definition should be considered to be a literal not to be affected by any value x may have. It could be considered another way to write z, for example. In that case, the function would evaluate to ...

h(8q² -2q) = 56q² -14q +4z

and replacing q with some value (say, 2) would give 196+4z, a value that still has z as a separate entity.

In short, I believe the offered answers are misleading with respect to how you would treat function definitions in the real world.

7 0
3 years ago
Which answer describes the type of sequence?
Vanyuwa [196]
Aritmetic increases by the same number

geometric has 1 number that each term is multiplied by to get the next term

4 to 9 is 5
9 to 13 is 4
not same difference


9/4=13/9?
81/36=52/36?
no


neither aritmetic nor geometric
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 13- ounce package of pistachios costs $5.99. What is the unit rate?
statuscvo [17]
The unit rate is 2.17
5 0
2 years ago
2. Solve by finding square roots. 9x^2 = 25
Verdich [7]
The answers B !!!!!!!
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is chlorination?​
    5·2 answers
  • The cost of performance tickets and beverages for a family of four can be modeled using the equation 4x + 12 = 48, where x
    8·2 answers
  • £19000 borrowed for 17 months at a rate of 14.5%
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLEST ANSWER IF ANSWERED IN THE NEXT 24 HRS Express the complex number in trigonometric form. -5i
    13·2 answers
  • *MAKE SURE YOUR ANSWER IS CORRECT* // *NEED HELP* Spinner A and Spinner B have 5 color choices each: red, yellow, blue, green an
    8·1 answer
  • What is the sum of 4.34
    13·1 answer
  • What is 4 1/2 times 4 2/3
    11·2 answers
  • HELP MEE MY FRIKIN POINTSSSS
    5·1 answer
  • If F(x) = 1/2 x²-3, find F(6)<br><br> A. 21<br> B. 3<br> C. 15<br> D. 69
    10·1 answer
  • Could anyone explain to me about adding and subtracting exponents. I don’t understand these equations with their exponents!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!