1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
14

An ordered set of numbers or objects is a

Mathematics
1 answer:
aniked [119]3 years ago
4 0
The answer is pattern
You might be interested in
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A video game store allows customers to rent games for 4.75 each. Customers can also buy a membership for $54 annually, and video
ankoles [38]
Answer:

24 video games

Step-by-step explanation:

Let x represent number of video games.
We have been given that a video game store allows customers to rent games for $4.75 each. So the cost of renting x video games would be 4.75x.

We are also told that customers can also buys a membership for $54 annually, and video games would only cost $2.50 each. The cost of renting x video games after membership would be 2.50x + 54

To find the number of video-games that will cost same for both options, we will equate both expressions as:

4.75x = 2.50x + 54
4.75x - 2.50x = 2.50x - 2.50x + 54


Therefore, a customer would have rent 24 video games in a year in order for the two options to be equal.
3 0
3 years ago
Can someone please give this answer and plz give me the right answers
Alenkinab [10]

girl come.................

8 0
3 years ago
A 5 kW solor energy system can collect 9000 kWh of energy per year. In Arizona, electricity cost eleven cents per kilowatt hour.
Licemer1 [7]

Answer:

19338 kWh

Step-by-step explanation:

In Arizona, electricity cost eleven cents per kilowatt-hour.

The average home uses 66 million BTU per year i.e. 66000000 BTU per year.

Now, it is given in the question that 1 BTU is equivalent to 0.000293 kWh.

So, the average home uses (66000000 × 0.000293) = 19338 kWh per year.

Therefore, the number of kilowatt-hours used per year will be 19338. (Answer)

6 0
3 years ago
What does the slope of each line represent
Westkost [7]
The time that each car traveled.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The pizza shop offers a 15 percent discount for veterans and senior citizens. If the price of a pizza is $12, how would you find
    11·3 answers
  • Find the point on the parabola y^2 = 4x that is closest to the point (2, 8).
    13·1 answer
  • What is the range for y=x^2-2x+c
    11·1 answer
  • Which of these ordered pairs is a solution to the inequality
    13·1 answer
  • -3(-x+4)=5+3(x+1) please help​
    7·2 answers
  • Based on data from the U.S. Census Bureau, a Pew Research study showed that the percentage of employed individuals ages 25-29 wh
    10·1 answer
  • At 9:00 on Saturday morning, two bicyclists heading in opposite directions pass each other on a bicycle path.The bicyclist headi
    15·2 answers
  • Solve for x
    12·1 answer
  • It is now twenty-three minutes past six. What time will it be in six hours and sixteen minutes?
    6·1 answer
  • Drag the square to determine how the square and
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!