13+4x=1-x
4x=-12-x (minus 13 from each side)
5x=-12 (add x to each side)
You divide -12 by 5x
-12÷5x=2

⇒2.4
x=2.4
Step-by-step explanation:
2 days= 24 hours in 1 day, so multiply that by 2 to get 48 hours total.
Now find the amount of time the wild fire doubles by dividing 48 total hours by 6. So it will double 8 times
The size was 1 acre. Let's multiply by 2, 8 times
1
2
4
8
16
32
64
128
The fire will cover 128 acres in two days.
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
Answer:
4.2
Step-by-step explanation:
0.4+0.3=0.7
0.7x6=4.2