1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
2 years ago
6

On Friday night, John ate pizza for dinner and had 1/2 of the pizza left over. On Saturday, he ate 1/3 of what was left. How muc

h pizza did John eat on Sunday?
Simplify your answer and write it as a proper fraction or as a whole or mixed number.
Mathematics
1 answer:
bixtya [17]2 years ago
5 0
If john ate 1/2 on Friday, then there was a full half of pizza left when he finished.
And if he ate 1/3 of what was left on Saturday, there was only 2/3 of the pizza left for him to eat. So he ate 2/3 of a pizza on Sunday
You might be interested in
Help ill give brainliest 9 − 3z + 4 + 6z − 2 = ______
Lyrx [107]

Answer:

11+3z

Step-by-step explanation:

You would combine the like terms, 9+4-2 is 11 and 6z-3z=3z

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 8 into 5 /-4<br> i will give you Brainliest<br> 15 points
vlabodo [156]
It’s -10
Explanation: 8 x 5= 40
40/-4= -10
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between A(2,3,5) and B(6,7,-2)<br> (pictures of the answer above)
scoray [572]

Answer:

I think it's B (Sorry if im wrong)

3 0
2 years ago
A vase contains r roses and 6 tulips. Write two equivalent expressions for the total number of flowers in the vase.
Margaret [11]
Two equivalent fractions equations are
r + 6
6 + r <span />
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A small fair charges an admission fee for children and adults. The cost for admission is $3 per adult and $2 per child. On a cer
Whitepunk [10]
2c+3d=900
C=x
D=350-x
2x+3 (350-x)=900
Solve for x to get number of children
attended the fair that day
2x+1050-3x=900
2x-3x=900-1050
-1 x=-150
x=150 children

350-150=200 adult
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The speed of the current is 7 mph. The boat travels three times slower against the current than with the current. What is the sp
    9·1 answer
  • Which expression is equal to x + (f + g)?
    14·2 answers
  • Meal program charges $0.25 fee charge , what is the payment amount
    10·1 answer
  • Part A: For each problem, write an expression using parenthesis, and then solve.
    12·1 answer
  • Jamal works part-time earning $8,000 per year. He reduces his work hours by half so that he can go to school. Jamal completes hi
    15·2 answers
  • Select the most likely answer for the coefficient of linear correlation for the following two variables: x = the number of hours
    8·1 answer
  • If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?
    9·1 answer
  • Solve: x^2 – 16x + 63 &lt; 0 ​
    15·1 answer
  • 18x - 5y = -14<br> 9x - Зу = -12<br><br>I need 2 points (x,y) <br>solve using elimination​
    13·1 answer
  • I need some help 30 points for anyone
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!