1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
15

During a​ one-month promotional​ campaign, Fran's Flix gave either a free DVD rental or a​ 12-serving box of microwave popcorn t

o new members. It cost the store ​$1 for each free rental and ​$2 for each box of popcorn. In​ all, 53 new members were signed up and the​ store's cost for the incentives was ​$94. How many of each incentive were given​ away?
Mathematics
1 answer:
antiseptic1488 [7]3 years ago
8 0

Answer:

  • 12 free rentals
  • 41 boxes of popcorn

Step-by-step explanation:

If all of the new members had received free rentals, the cost would have been $53. The cost was actually ($94 -53) = $41 more than that. The additional cost of a box of popcorn is $1, so there must have been 41 boxes of popcorn in the mix of give-aways.

41 boxes of popcorn and 12 free DVD rentals were given away.

_____

<em>Check</em>

Cost of give-aways was $2×41 +$1×12 = $94, as required.

_____

If you like to write equations, you can let a variable represent the number of the highest-cost item (boxes of popcorn). If that is p, then the number of DVD rentals is (53-p) and the total cost is ...

  2p +(53 -p) = 94

  p = 94 -53 = 41 . . . . . . . boxes of popcorn

  (53 -p) = 53 -41 = 12 . . . DVD rentals

Hopefully, you can see the resemblance to the "word solution" above.

You might be interested in
PLEASE HELP ME [99 POINTS[
Ierofanga [76]
I think it b havent seen a relation(a)
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use the distributive property to rewrite each expression. -5(3-h)
kolbaska11 [484]

Answer:

−15+5h

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x and y.
Citrus2011 [14]

X would be 63, Y would be 27

A straight line is 180 degrees. 180-117=63

To find Y, since we know it is a 90 degree angle do 90-63 which is 27.
4 0
3 years ago
Math textbooks are being sold online for $12 each, plus a one-time handling fee of $3. The total cost is a function of the numbe
Lelu [443]

Haoyu, I'm telling Ms. Mak about your behavior. Expect not to see tomorrow, you were cheating on the math test. I will also contact your parents.  Reply to me immidetly if you do not want to get exposed to everyone.

8 0
3 years ago
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve z= 3x + 5xy for x
    11·2 answers
  • How do you solve this with order of operation?
    5·1 answer
  • A spinner is spun to determine the prize a game-show contestant wins. The spinner is divided into 10 equal sections. 4 of the se
    11·1 answer
  • Suppose that the scatterplot of (log x, log y) shows a strong positive correlation close to 1. Which of the following are
    9·1 answer
  • HELP ME OR ELSE<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>STUFF HAPPENS
    7·2 answers
  • Help me please i need help
    6·1 answer
  • G(x) = - 3x - 8<br><br> g (____) =10
    14·1 answer
  • 1. Exercise 18, section 3.1. Let D be the set of all students at your school and let M(s) be "s is a math major", let C(s) be "s
    6·1 answer
  • Please help! I don’t understand
    7·1 answer
  • If A=615.44 ft sq, what is the radius
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!