1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
15

During a​ one-month promotional​ campaign, Fran's Flix gave either a free DVD rental or a​ 12-serving box of microwave popcorn t

o new members. It cost the store ​$1 for each free rental and ​$2 for each box of popcorn. In​ all, 53 new members were signed up and the​ store's cost for the incentives was ​$94. How many of each incentive were given​ away?
Mathematics
1 answer:
antiseptic1488 [7]3 years ago
8 0

Answer:

  • 12 free rentals
  • 41 boxes of popcorn

Step-by-step explanation:

If all of the new members had received free rentals, the cost would have been $53. The cost was actually ($94 -53) = $41 more than that. The additional cost of a box of popcorn is $1, so there must have been 41 boxes of popcorn in the mix of give-aways.

41 boxes of popcorn and 12 free DVD rentals were given away.

_____

<em>Check</em>

Cost of give-aways was $2×41 +$1×12 = $94, as required.

_____

If you like to write equations, you can let a variable represent the number of the highest-cost item (boxes of popcorn). If that is p, then the number of DVD rentals is (53-p) and the total cost is ...

  2p +(53 -p) = 94

  p = 94 -53 = 41 . . . . . . . boxes of popcorn

  (53 -p) = 53 -41 = 12 . . . DVD rentals

Hopefully, you can see the resemblance to the "word solution" above.

You might be interested in
You draw a card at random from a deck that contains 333 black cards and 777 red cards. What is \text{P(draw a black card})P(draw
enot [183]

Answer:

The probability of picking a black card at random, from a deck with 3 black cards and 7 red ones is 0.3.

Step-by-step explanation:

We will assume that we have 3 black cards and 7 black cards, for a total of 10 cards. Since we are taking one card at random, we can assume that each card is equally likely to be drawn. We have the following event A: The drawn card is a black. We will find the probability of A as counting the number of outcomes that make A to occur and divide it by the total number of possibilities. We are drawing one card, so we have 10 possibilities to be picked. Out of those 10, only 3 cards are black, hence we have 3 possibilites of picking a black card.

Then,

P(A) = 3/10 = 0.3.

6 0
3 years ago
What is 36÷2/3×9×1/2
krok68 [10]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

Simplify the following:

((36/2)/(3×9))/2

((36/2)/(3×9))/2 = 36/(3×9×2×2):

36/(3×9×2×2)

36/9 = (9×4)/9 = 4:

4/(3×2×2)

4/2 = (2×2)/2 = 2:

2/(3×2)

2/(3×2) = 2/2×1/3 = 1/3:

Answer: 1/3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Combine like terms. (−2n−2)+(6+8m)+(8m+4n)
katrin2010 [14]

Answer:

16m + 2n + 4

Step-by-step explanation:

( −2n −2) + (6 + 8m) + (8m + 4n)

−2n + −2 + 6 + 8m + 8m + 4n

(8m + 8m) + ( −2n + 4n) + (−2 + 6)

16m + 2n + 4

7 0
2 years ago
You decide to work part-time at a local veterinary hospital. The job pays $9.50 per hour and you work 20 hours per week. Your em
nadezda [96]

Answer:

a. Weekly Gross pay:

= 9.50 * 20

= $190

b. Federal tax withheld:

= 10% * 190

= $19

c. FICA Tax withheld:

= 5.65% * 190

= $10.74

d. State tax withheld:

= 5% * 190

= $9.50

e. Weekly net pay

= Gross pay - taxes

= 190 - 19 - 10.74 - 9.50

= $150.76

f. Percentage withheld for taxes:

= (19 + 10.74 + 9.50) / 190 * 100%

= 20.7%

8 0
2 years ago
Sue and Kim earn $52 per week for delivering magazines. Sue worked for x weeks and earned an additional total bonus of $12. Kim
Ivahew [28]
64x + 52y 52x − 12 + 52y 52x + 64y 52x + 12 + 52y
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mrs. Morton has a special reward system for her class. When all her students behave well, she rewards them by putting 3marbles i
    11·1 answer
  • Alright need answers 29-31 please reply To This question That I posted
    15·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?
    6·2 answers
  • I need work shown help
    9·1 answer
  • 29.
    13·1 answer
  • If carpet costs $11 a square yard including padding and installation, what would it
    14·2 answers
  • Find the volume of the pyramid. Write your answer as a fraction or mixed number.
    11·1 answer
  • I need help right now<br><br> What is the slope of the line on the graph below????
    13·1 answer
  • Use the net to find the surface area of the regular pyramid.
    14·1 answer
  • Complete the Statement
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!