Answer:
Can of Coke
Step-by-step explanation:
Calculate how much money each ounce of drink costs, or the money per ounce ($/oz).
Coke:
$/oz = $1 ÷ 12oz = $0.083333/oz
Pepsi:
$/oz = $1.35 ÷ 16oz = $0.084375/oz
Coke < Pepsi
0.083333 < 0.084375
The calculations show that you would pay more money for one ounce of Pepsi than for one ounce of Coke. Coke costs less than Pepsi.
Therefore the can of Coke is the best buy.
Answer: 12.6
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
21<w+6
honestly I think im wrong because I didn't really get the question, sorry