1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
2 years ago
8

A hippopotamus weight 1.5 tons. what is its weight in ounces

Mathematics
1 answer:
bearhunter [10]2 years ago
3 0
1.5 tons = 48000 ounces
You might be interested in
Write as a single fraction in its simplest form.
yaroslaw [1]

\dfrac{4}{3x-5} + \dfrac{x+2}{x-1}\\\\\\=\dfrac{4(x-1) + (x+2)(3x-5)}{(3x-5)(x-1)}\\\\\\=\dfrac{4x-4 + 3x^2 -5x +6x -10}{(3x-5)(x-1)}\\\\\\=\dfrac{3x^2 +5x-14}{(3x-5)(x-1)}

5 0
2 years ago
. A grocery store clerk put only packages of flour tortillas and packages of corn tortillas on a shelf. The ratio of the number
KengaRu [80]

Answer: It should be 18...(Multiple of 9)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Round to the nearest thousands<br> 3475.6993
Andreyy89

3475.699

°°°°°°°°°°°°°°°

Am I correct?

4 0
3 years ago
What is the value of x?
Alexxandr [17]

Answer:

54

Step-by-step explanation:

2x+2=3x-52

-2x     -2x

2=x-52

+52 +52

54=x

7 0
3 years ago
16,048 divided by 1/16​
natima [27]

Answer:256768

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Determine the purchase quantity and number of board feet of 2 x 12 joist needed for the floor
    13·1 answer
  • The solution x=6 is a solution to which of the following equations?
    5·1 answer
  • The side of each of the equilateral triangles in the figure is twice the side of the central regular hexagon. What fraction of t
    11·1 answer
  • Which model represents a factor of 4x^2-9
    7·2 answers
  • Frankie and Marcel are picking apples. Frankie has 18 apples, which is 4 times plus 2 more apples than Marcel has.
    9·1 answer
  • Jennas employer deducts 0.2 times her wages for payroll taxes.How much is her net income when her gross income is $580?
    15·1 answer
  • Company A charges $17, plus $11 per day to rent a piece of equipment. Company B charges $33, plus $9 per day to rent the same pi
    10·1 answer
  • Which of the following has a unit rate of $13.50 per shirt?
    14·2 answers
  • Pablo made $357 for 17 hours of work.
    12·1 answer
  • Renee hiked for 7 3/4 miles. After resting, Renee hiked back along the same route for 6 1/4 miles. How many more miles does Rene
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!