1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
3 years ago
9

X + 6 = 9 Solve the question.

Mathematics
2 answers:
vodomira [7]3 years ago
7 0
3 because you have to take away 6 from both sides you have x=3 that is your answer 3
IgorLugansk [536]3 years ago
6 0

Answer:

Brainiest

Step-by-step explanation:

X+6=9

-6 on both sides

X= 3

You might be interested in
12x > 10(2x-3) -10
KATRIN_1 [288]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

12x-20x=-8x

so it would be -8x>-40

and you would divide both sides by -8

and get x<5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A DVD player that normally cost $160 is on sale for 70% of its normal price.What is the sale price of the DVD player.
maw [93]
160 $ = 100%
     x $ = 70%


100 x = 11200
     x =  112


160,00 - 112,00 =  48,00$


7 0
3 years ago
What is the value of x in the equation <br> -5/8x=-160?
Helen [10]

Answer:

x= 1/256

Step-by-step explanation:

1. multiply both sides by 8x (answer: -5= 8x*-160)

2. divide both sides by -160 (answer: -5/-160 or 1/32 =8x)

3. divide both sides by 8 (answer: 1/256 = x

4. check your answer: -5/(8*1/256)= -160

5 0
3 years ago
What is the solution to the linear equation d - 10 - 2d + 7 = 8 +d - 10 - 3d
Inessa [10]

Answer:1

Step-by-step explanation: solving for d

3 0
3 years ago
(-2,3) , (6,-7) calculate the distance between the given points.
solniwko [45]
2sqrt(41) because 8^2+10^2=x^2 and solve for x
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which size container of cold farm ice cream is the better deal for Sheldon? Explain.
    12·2 answers
  • There is 7/8 quarts of orange juice. Mrs. Mathewson would like to serve her guests 3/16 quarts orange juice. How many guests can
    13·1 answer
  • PLEASE HELP IT'S 7TH GRADE MATH... MIGHT BE EASY FOR YOU
    11·1 answer
  • Which of the following statements best describes the location of −(−5) on a number line?
    6·1 answer
  • Which of the sets of ordered pairs represents a function?
    14·2 answers
  • How to write 32,005,008 in expanded form?
    11·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • Which of the following is an appropriate measure of central tendency to apply
    7·1 answer
  • EASY BRAINLIEST ANSWER ASAP!!
    14·1 answer
  • A contractor bought 7.6 ft to the second power of sheet metal. he has used 3.7ft to the scound power so far and has ​$117 worth
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!