gradient or slope=<u>y2 -y1</u>
x2 - x1
so for A, p is x1 and 3 is y1..
For B, 6 is x2 and p is y2
2= <u>p - 3</u>
<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>6 - p
2 ( 6 - p) = p - 3
12 - 2p = p - 3
-2p + p = -3 - 12
-p = - 15
p = 15
Answer:
100%
Step-by-step explanation:
Let p = percent of cashews in first mix
2p = lb. of cashews in first mix
30(.20) = 6 = lb. of cashews in second mix
32(.25) = 8 = lb. of cashews in the combined mix
So,
lb. of cashews in first mix + lb. of cashews in second mix = lb. of cashews in the combined mix
2p + 6 = 8
2p = 2
p = 1 = 100%
Answer:
50 or more
Step-by-step explanation:
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale