1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
8

Find the measure of angle Y for the kite showing below.

Mathematics
1 answer:
Dovator [93]2 years ago
4 0
It should be 117.5 because in a kite, the angles all add up to 360, and since the remaining unknown angles are the same, you just subtract 38+87 from 360 and divide by 2
You might be interested in
The volume of the prism is 900 cubic centimeters. The height of the prism is 15 centimeters and the height of the triangular bas
NeTakaya
900=(1/2)*b*10*15
1800=150b
b=12
 I hope you can figure out FC with this info.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
iogann1982 [59]
1.66333333 because u divide 4.99 by 3 to get the value of one
7 0
3 years ago
If you are measuring the amount of water evaporated from a swimming pool, would gallons or quarts give you a more precise measur
likoan [24]

Answer:

use quarts. it is more precise because it is an smaller measurement

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A customer at a Mexican diner placed an order for 3 burrito bowls which was priced at $x each. He also ordered a plate of corn t
Daniel [21]

Answer:

x=$7

Step-by-step explanation:

The total cost of bill is $32, $11 is from a plate of corn tacos. And there are 3 purchased burrito bowls at a cost of $x each.

$32 (total bill)

-$11 (tacos)

=$21

$21 / 3 (burrito bowls)

=$7

x<em> </em>or the cost of each burrito bowl is $7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Best Buy they have a 65" TV that sells for $1250 and is on sale for 15% off. Their sales tax rate is 6.5%. What would the fin
Deffense [45]
First, calculate the discount.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A freight train and an express train leave towns 390 miles apart at the same time, traveling toward one another. The freight tra
    5·2 answers
  • 17) Solve the system as matrix equations using inverses. 17) A company produces three models of MP3 players, models A, B, and C.
    6·1 answer
  • A sign at the store shows that nine shirts cost $72. Another sign shows that four pairs of pants cost $172. If each pair of pant
    12·1 answer
  • - 35 degrees C equals to what degree in Feirnhieght ​(Type an integer or decimal rounded to one decimal place as​ needed.)
    6·1 answer
  • Estimate the solution to the system of equations.
    12·1 answer
  • If xy + y² = 6, then the value of dy/dx at x= -1 is<br>​
    7·1 answer
  • The product of 2 consecutive positive odd integers is 483. Write the equation that would be used to find x, the smaller integer.
    13·1 answer
  • -x&lt;-26 what is the answer???
    14·1 answer
  • In the standard (x, y) coordinate plane, what is the
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF YOU ANSWER THIS CORRECTLY AND FULLY WORTH TONS OF POINTS a goat is kept on a 4 meter chain connected to
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!