1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
3 years ago
12

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram

Mathematics
2 answers:
wolverine [178]3 years ago
7 0
4.5 / 27  :  1/x   
27 X 1 : 27
27 ÷ 4.5 : 6
So, $6 per Kilogram
Bas_tet [7]3 years ago
5 0
Do 27 divided by 4 1/2 or 4.5. That will be your answer. Let me know if this helps!
You might be interested in
The following table shows the number of internet users in 2012 for the highest using countries.
Arisa [49]
The median is 152 internet users :)
8 0
3 years ago
Anna's car requires 5 1/2 gallons of gasoline to make 4 round trips to work and back. If her car can travel 24 miles per gallon
marysya [2.9K]

Answer:

33 miles

Step-by-step explanation:

5.5÷4= 1.375 gal per round

1.375×24= 33 miles

4 0
3 years ago
PLEASE HELP INWILL GIVE BRAINLIEST
anygoal [31]

Answer:

$960

Step-by-step explanation:

30^2 is 900

30x2 is 60

900+60 is 960.

Hope this helps plz hit the crown :D

3 0
2 years ago
Bob bought an investment at $550 and sold it at $723. What was his
Shalnov [3]
The correct answe would be C...
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-x+6y=15 and -2x-3y=0
abruzzese [7]

-x+6y=15

x = -15

y = 5/2

-2x-3y=0

x = 0

y - 0

8 0
2 years ago
Other questions:
  • which of the ordered pairs is a solution of the following equation? y = -2x + 4 choose an answer A) (0,4) or B) (2,2) or C) (4,0
    6·2 answers
  • If it is june now what month will be after 100 months
    9·2 answers
  • To make concrete mix, Monica pours 34 pounds of cement,68 pounds of sand,14 pounds of small pebbles , and 19 pounds of large peb
    13·2 answers
  • How many cubic yards is on a area 75’diameter 1.75’ thick
    6·1 answer
  • Chet bought 3.54 pounds of cheese for his party. If each of his guesis
    8·1 answer
  • Find the number of 1 cm cubes that can be placed in the box that right
    14·2 answers
  • Solve x^2 +14x = -24 by completing the square. Which is the solution set of the equation?
    10·1 answer
  • Least common multiple of z^2+6z+9 and z^2+z-6
    7·1 answer
  • Anthony owns a bakery and buys raw eggs in packs of 50 for $5.00 each. The delivery is a set free of $10.00. If Anthony has $100
    7·1 answer
  • As an estimation we are told 5 miles is 8 km convert 58 km into miles
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!