1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
3 years ago
10

Helllppppp meeeeee pleasaseeee

Mathematics
2 answers:
nalin [4]3 years ago
7 0

Answer:42 percent

Step-by-step explanation:

20 divided by 48

enot [183]3 years ago
6 0

Answer:

About 42%

Step-by-step explanation:

Take the number of men that prefer football (20), and take the total number of men (48). Do 20 divided by 48 to get 0.41666667. Move the decimal place 2 places to the right and round up to 42%. Hope this helped!

You might be interested in
fly low airlines has three times as many flights out of muddville as does slow roll airlines. Together they have 16 flights dail
Shalnov [3]
The given information tells us that for every one flight Muddville has, Fly Low airlines will have 3. This means they have a 3:1 ratio
X = fly low airlines flight, Y = muddville airlines flights
3X + Y = 16
3 + 1 = 4
6 + 2 = 8
9 + 3 = 12
12 + 4 = 16
This means in one day, Fly low airport will have 12 flights while Muddville airport will have 4
3 0
4 years ago
If i had a horizontal line that passes through (-5,9) what would the equation be
katrin2010 [14]

A horizontal line goes from left to right on a graph. If a line is horizontal that means that all the values of y will be the same no matter what the x is. In this case all the y - values of this graph will be 9. This makes the equation of the line:

y = 9

Hope this helped!

~Just a girl in love with Shawn Mendes

6 0
3 years ago
Answer pls for 30 points and brainliest​
stepladder [879]

Answer:

your answer will be letter B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
Elodia [21]

Answer:

it's ¢.34

Step-by-step explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

3 0
3 years ago
(−4)−(−2)–{(−5)–[(−7)+(−3)–(−8)]}
garik1379 [7]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

(−4)−(−2)–{(−5)–[(−7)+(−3)–(−8)]}

-4 + 2 - {-5 - [-7 - 3 + 8]}

-2 - [-5 + 7 + 3 - 8]

-2 - (-3)

-2 + 3

1

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please helppppppp
    6·2 answers
  • How many ways can the letters in “sympathetically” be arranged
    14·1 answer
  • 5. Jaxson was filling his pool. When he started, it already contained 486 gallons. He filled it for
    14·1 answer
  • I need help and only even numbers ​
    8·1 answer
  • Help me with this problem, please.
    13·1 answer
  • Whatz 3x+2x+9x=x<br> slove plz
    15·1 answer
  • ASAP PLS HELP ME WITH THIS PLZZZ
    13·2 answers
  • Carly had x stuffed animals,
    6·1 answer
  • Graph the inequality on the number line. m≥2-3​
    15·1 answer
  • Please find the greatest common factor there is a picture
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!