1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
3 years ago
10

2 1/2 yards the cost was 15$ cost per yard

Mathematics
2 answers:
grigory [225]3 years ago
6 0
15 + 15 + 7.50 equals $37.50
umka21 [38]3 years ago
5 0
37.5 you times 15 by 2 because there are two yards then divide 15 by 2 then add 30 and 7.5 together 
You might be interested in
An equation is shown below:
Ad libitum [116K]

Answer:

solution given:

4(2x − 5) = 4

2x-5=4/4

2x=1+5

x=6

Step-by-step explanation:

Part A:One

Part B:x=6

3 0
2 years ago
The letters in the word STATISTICS are printed on identical index cards with one letter per card. The ten cards are
mamaluj [8]

Answer:

I think the answer is c I guess

5 0
3 years ago
Here's a graph of a linear function. Write the
Softa [21]

Answer:

y = 3/2x - 3

Step-by-step explanation:

Slope = 3/2

y-intercept = -3

y = mx + b

y = 3/2x - 3

6 0
2 years ago
The teacher spent 1/8 of the class period reviewing the answers to a worksheet. The class period was 1 1/2 hours length. How man
Anestetic [448]

Answer:

11 minutes and 15 seconds

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What are the coordinates of a point that is 6 units from (2,5)?
pishuonlain [190]
D can be your answer
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1/2x + 5y- 10< 0 The point (4,y) is a solution for the inequality shown. What is the value for y.
    9·2 answers
  • The diagram below shows a shaded parallelogram drawn inside a rectangle. Using Pythagoras, find the hypotenuse of triangle A and
    14·1 answer
  • Need help now please answer
    6·1 answer
  • The sum of a rational number and an irrational number produces an irrational number.
    5·2 answers
  • A thermometer comes with a guarantee that the stated temperature differs from the actual temperature by no more than 1.5 degrees
    5·1 answer
  • Please help:
    11·1 answer
  • Sara is multiplying two factors, one is a whole number and one has two decimal places She says the product could have one decima
    10·1 answer
  • On a trip from Indianapolis, Indiana, to Houston, Texas,
    6·1 answer
  • 12. Sydney Star bought a new sweatshirt for $42.00. Sales tax was 8%.
    7·2 answers
  • 6.<br> Lin boughi 3 hats for $22.50. What is the unit rate?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!