1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
14

What is the conjugate and modulus of 2 – 6i?

Mathematics
2 answers:
Serjik [45]3 years ago
5 0

Answer:

2 + 6i

Step-by-step explanation:

It’s the same numbers with an opposite sign

docker41 [41]3 years ago
4 0

Answer:

Conjugate: 2 + 6i

Modulus: 0

Step-by-step explanation:

Conjugate: 2 + 6i

Modulus: 0

You might be interested in
What is the value of the expression 3² .(2³+4)/2²
Ber [7]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

3^2(2^3+4)/2^2

3^2(8+4)/2^2

3^2(12)/2^2

9(12)/4

108/4

27

4 0
3 years ago
A box of cereal states that there are 78 calories in a three fourths ​cup serving. What is the unit rate for calories per​ cup?
ladessa [460]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

Unit rate = 78 / 3/4

= 78 * 4/3

= 26*4    (because 78 / 3 = 26)

= 104 calories per cup

There are 2 * 104 = 208 calories in 2 cuos of cereal..

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
To which subset of real numbers does the number 1/5 belong
frozen [14]
Irrational is the correct answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey bltchezzzz (jk i love u all)
Reika [66]
You should get a hoodie. Thx for free points lol
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find all x ∈ Z satisfying each of the following equations.3x = 2 (mod 7)
Vlada [557]

Answer:

7x−3=7k,x=7k+3,k∈ℤ

Step-by-step explanation:

3x ≡ 2 (mod 7)

3 is a solution, since 3×3−2=7.

All solutions are 3+7ℤ

y=3x−2/7=3(x−3)+7/7=3(x−3)/7+1

7x−3=7k,x=7k+3,k∈ℤ

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The week before Jack spend 19 1/4 hours doing homework.how long did Jill spend doing homework
    15·2 answers
  • What is the product?(7x^2y^3)(3x^5y^8)
    6·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!!! need help asap
    8·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
    7·2 answers
  • Carrie is making a map of her favorite park, using a coordinate system with units of yards. The merry-go-round is at position (4
    12·1 answer
  • You buy 1.65 pounds of oranges and 2.25 pounds of plums. Oranges and plums sell for the same price per pound. The total​ cost, a
    13·1 answer
  • Anyone know this ??
    11·1 answer
  • Determine the missing card value that will result in a product of -324<br> -6 3 -9
    10·1 answer
  • Worth 14 points I need 2 more answers for this one question
    5·2 answers
  • Please help I need this​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!