1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
3 years ago
6

Substitute each equation by multiplication. 6x-2y=-6 -2x-3y=2

Mathematics
1 answer:
Georgia [21]3 years ago
7 0

Answer:

x = -1

y = 0

Step-by-step explanation:

to solve the equation by substitution in order to  evaluate for x and y

let

6x-2y=-6  ................................................ equation 1

-2x-3y=2 .................................................. equation2

from equation 2

-2x-3y=2 .................................................. equation2

-2x -2 = 3y

divide both sides by 3

(-2x -2)/3 = y

y = (-2x -2)/3 ................................... equation3

substitute y = (-2x -2)/3 into equation 1

6x-2y=-6  ................................................ equation 1

6x - 2[  (-2x -2)/3]  = -6

6x  + (4x + 4)/ 3 = -6

multiply through by 3

18x + 4x + 4 = -18

22x = -18-4

22x = -22

divide both sides by the coefficient of x which is 22

22x/22 = -22/22

x = -1

substitute for x in equation 3

y = (-2x -2)/3 ................................... equation3

y = -2(-1) - 2/3

y = 2 -2/3

y = 0/3

y = 0

therefore the value of x and y is -1 and 0 respectively

You might be interested in
What is the difference between solving inequalities from equations
AVprozaik [17]

Answer:

An equation is a mathematical statement that shows the equal value of two expressions while an inequality is a mathematical statement that shows that an expression is lesser than or more than the other. 2. An equation shows the equality of two variables while an inequality shows the inequality of two variables.

4 0
2 years ago
Help I suck at math..
kakasveta [241]

Answer:

The correct answers are:

B

D and

F

Step-by-step explanation:

Hope it can help you lovelots

<em><u>#</u></em><em><u>L</u></em><em><u>E</u></em><em><u>A</u></em><em><u>R</u></em><em><u>N</u></em><em><u> </u></em><em><u>WITH</u></em><em><u> BRAINLY</u></em>

5 0
3 years ago
if a customer receives 15% off a shirt that cost $20 and has to pay 6% sales tax. How much did the customer pay?​
nlexa [21]

The answer is A. 18.02

if you do 20 - 15% = 17  17 + 6% = 18.02

8 0
4 years ago
8x − 4y = −16 <br> 3x + 15y = −6
mr_godi [17]

Answer:

good job that is correct

Step-by-step explanation:

goooooooooooooooooooooooood joooooooooooooooob

yep

6 0
3 years ago
Use the magic penny parable to determine how much money you would have after 8 days.
Anit [1.1K]

Use the formula T(x) = 0.01x2^x

X is the number of days.

T(8) = 0.01 x 2^8

T(8) = 0.01 x 256

T(8) = $2.56

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Solve6. Jerry made a down payment of $3850 on a carthat cost $11,000. What percent of the price ofthe car was his down payment?
    13·1 answer
  • What is 2/6 + 1/3 + 2/5 =?
    5·2 answers
  • Simplify: 3x + 9 +2x-3
    15·2 answers
  • janelle came to the bat 262 times in 91 games. at this rate, how many times should she expect to have at bat in full season of 1
    12·1 answer
  • Use the given information to find the minimum sample size required to estimate an unknown population mean mu. How many students
    11·1 answer
  • Which fraction is equivalent to the whole number 8?<br> A.1/8<br> B.2/10<br> C.12/8<br> D.16/2
    7·1 answer
  • Toni can carry up to 19 lb in her backpack. Her lunch weighs 1 lb, her gym clothes weigh 2 lb, and her books (b) weigh 4 lb each
    9·1 answer
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Can someone help me figure out number 5 and determine what it’s sequence is and common ratio is if there is one
    13·1 answer
  • Help help help help help help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!