1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
5

Skyler paid 8.95 for 5 pounds of nectarines. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
likoan [24]3 years ago
3 0

Answer:

\$1.79\ per\ pound

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rate, divide the total dollar amount Skyler paid by the total pounds of nectarines

Let

x ----> the total dollar amount

y ----> the total pounds of nectarines

we have

x=\$8.95\\y=5\ pounds

so

the unit rate is

\frac{x}{y}

substitute the values

\frac{8.95}{5}=\$1.79\ per\ pound

You might be interested in
If b = 7, what is the value of the expression 2(10 – b)?
Stella [2.4K]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

10-7=3

2*3=6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A circular cake is 360 degrees if you eat a piece that is 40 degrees of the cake, how many degrees are left in the cake?
ololo11 [35]

Step-by-step explanation:

a whole circle is 360°.

if you take away 40°, how many are left ?

that is absolutely the same as the question, when I have 15 apples and 6 are eaten, how many are left ?

well, 15-6 = 9 apples are left.

and so, 360-40 = 320° are left.

7 0
2 years ago
Find the value of a.the angle measures are 127 degrees 71 degrees and 102 degrees
harkovskaia [24]

Answer:

11 degrees

Step-by-step explanation:

hope it helps

3 0
3 years ago
Can you help me with this?
NikAS [45]

Answer:

113

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Every 1 have a great day. If sum 1 pull you down get back up<br><br><br> Have a good day
dmitriy555 [2]

Answer:

I hope you have a great day too

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The one that is not covered up is hard for us can someone answer this?
    6·1 answer
  • Two pipes can fill a tank in 98 98 minutes if both are turned on. If only one is used, it would take 29 29 minutes longer for th
    13·1 answer
  • Help me with this guys
    8·2 answers
  • What is the common ratio for the sequence 1, 4, 16, 64,...? 2 4
    15·2 answers
  • -2(x-2)=20 solve equation
    13·1 answer
  • How many solutions does this equation have?<br><br> 6 − 2z = –2z − 1
    7·1 answer
  • Which of the following is rational number?<br> a.) π<br> b.) 1.425<br> c.) √50<br> d.)√-4
    5·2 answers
  • Micah's hair is 9 3/8 inches long. If 1 inch is equal to 2.54 centimeters, approximately how many centimeters is his long hair?
    15·2 answers
  • In UVW, the measure of W=90°, VW = 29 feet, and UV = 69 feet. Find the
    10·1 answer
  • Quanto é 2+2????????????????
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!