1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
13

Round 62.276 to the nearest hundredth

Mathematics
1 answer:
AnnZ [28]3 years ago
4 0

Answer:

62.28

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the answer to 3/4 / 1/8?
Nataly [62]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

\frac{3}{4}  \div  \frac{1}{8}  \\  =  \frac{3}{4}  \times 8 \\  = 3 \times 2 \\  = 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 times marys age is the same as 28 less than 7 times her age. Find her age
Gnom [1K]

setup a simple algebraic equation and solve.

5x = 7x-28

-5x   -5x

0=2x-28

+28  +28

28=2x

Now divide both sides by 2 and you get that she is 14

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find the measure of angle. If the measure is be and the angle is 60dgree
Sphinxa [80]

Answer:

i dont under your question. Do you mean on triangles or complamentary or supplementary angles it depends

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The width and the length of a rectangle are consecutive even integers. If the width is decreased by 3 inches, then the area of t
Radda [10]
37.......................................
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-pound box of raspberries costs $27.20. What is the price per ounce?<br> $
ASHA 777 [7]

Answer:

$0.34 per ounce

Step-by-step explanation:

A 5 pound box can be changed to ounces. There are 16 ounces in a pound. So we have 5 groups of 16.

5 × 16 is 80 ounces.

There are 80 ounces in 5lbs.

To get a price per ounces, divide.

dollars/ounces

= 27.20/80

= 0.34 dollars/oz.

This is 34cents per ounce.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • I need to know how to Expand 2.31x10^5
    13·1 answer
  • Problem c please I can't figure it out then again I tend to over think things majorly
    12·1 answer
  • What is the correlation coefficient of the linear fit of the data shown below, to the nearest hundredth?
    11·2 answers
  • I don't understand it
    14·2 answers
  • Can someone please help me solve this question 17a + 1b - 7a + 3b + 17​
    5·2 answers
  • Does anyone know this
    8·1 answer
  • If 3/4 of an inch on a map is equal to 45 miles , what does 1 inch represent?
    6·1 answer
  • △LMN with L(-3, 6), M(-1,4), N(4,-2) translates to △L′M′N′. If M translates to M'(3,-1), what are the coordinates of L'?
    10·1 answer
  • Dana buys a new computer that cost $675. Sales tax is 7%. What is the total cost?
    11·2 answers
  • In ΔRST, the measure of ∠T=90°, RS = 4.9 feet, and ST = 2.7 feet. Find the measure of ∠S to the nearest tenth of a degree.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!