1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
3 years ago
14

Write an equation of the line that passes through 9, 6 and is perpendicular to the line whose equation is y equals -1 over 3 x +

7
Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
4 0
If the line that goes through (9, 6) is perpendicular to y = -1/3x + 7, then their slopes will be opposite reciprocals.  The slope of the line given is -1/3.  The opposite reciprocal of -1/3 is +3.  If we have our new line passing through point with x coordinate 9 and y coordinate 6, we will use that x and y and the slope of 3 to solve the slope-intercept equation for b.  Like this:  9 = 3(6) + b.  9 = 18 + b and b = -9.  That means that the new equation, the one that is perpendicular to the given line, is y = 3x - 9. 
You might be interested in
A pound of fertilizer covers 42 square feet of lawn. Vivian Bulgakov’s lawn measures 8720.1 square feet. How much fertilizer, to
vazorg [7]
Answer: 8,762.1 . The nearest tenth of a pound should be 2, the decimal throwing me off
5 0
2 years ago
Kathy has 3/4 a yard of fabroc. She needs 3/10 of a yard for each doll dress she makes. How many doll dresses can she make
marishachu [46]
Kathy can make 2 doll dresses
5 0
2 years ago
Cecile drew a sided figure. It had 2 sides that were 3,4 centimeters long and 2 sides that were 3.3 cenumeters long had at least
Leona [35]
Ummm errrrmmm yeah......
3 0
2 years ago
ASAP Help again please
Arisa [49]

Answer:

Step-by-step explanation:

c. 0.875

140,000,000x0.25=35,000,000

35,000,000/40,000,000=0.875

4 0
3 years ago
At a bake sale, as student spent $11.00 buying 3 brownies and 5 cookies. His friend spent $3.95 buying 1 brownie and 2 cookies.
dybincka [34]

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

Let "b" be the price of 1 brownie and "c" the price of 1 cookie.

At a bake sale, a student spent $11.00 buying 3 brownies and 5 cookies. Symbolicaly,

3 b + 5 c = 11.00   [1]

His friend spent $3.95 buying 1 brownie and 2 cookies. Symbolicaly,

1 b + 2 c = 3.95

b = 3.95 - 2c   [2]

If we replace [2] in [1], we get

3 (3.95 - 2c) + 5 c = 11.00

11.85 - 6c + 5c = 11.00

c = 0.85

If we replace c = 0.85 in [2], we get

b = 3.95 - 2 (0.85) = 2.25

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Frank purchased a boat for $7,525. He made a down payment of $475. He applied for a six-year installment loan with an interest r
    10·1 answer
  • HELP PLS i need this right now
    8·1 answer
  • Krystal went To the carry out to purchase some items. She purchased four bottles of pop, three candy bars, and two bags of chips
    13·1 answer
  • Mikaela’s friends brought a big box of crackers to the movie theater. 53 crackers are
    9·1 answer
  • Which is heavier: a ton of bricks or a ton of feathers (My points I still have 1600 points to gooo)
    14·2 answers
  • The best description of a dilation of a figure is:
    10·2 answers
  • X/7=x+14 / 5<br> Solve for X
    5·1 answer
  • Find the are of the shaded region
    9·1 answer
  • A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate
    13·2 answers
  • In what table does y vary directly with x?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!