At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. • Pumpkins cost $1.80 per pound. • There are 16 ounces in 1 pound
. How much did Susan's pumpkin cost? Express the answer as dollars.Cents.
1 answer:
Answer:
First you have to find out the number of ounces in a pound. Then, multiply that number by the price per pound
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
6x + 2; x = 2; 6(2) + 2 = 12 + 2 = 14
Step-by-step explanation:
Answer:
329.45833333333
Step-by-step explanation:
Answer:
56%
Step-by-step explanation:
28/50=56/100
Answer:
Answer D
Step-by-step explanation:
Answer:
35
...
....
....
....
...
.
.