1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
4 years ago
5

The lengths of the legs of a right triangle are 10 cm and 24 cm.

Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]4 years ago
4 0
In order for us to get the hypotenuse of a right triangle, let's follow the Pythagorean Equation:
h^2 = a^2 + b^2

Getting the hypotenuse:
<span>h = square root (a^2 + b^2)
</span>h = square root (10<span>^2 + 24^2)
</span>h = square root (100<span> + 576)
</span>h = square root (676)
h = 26

So the hypotenuse is equal to 26 cm.
You might be interested in
PLEASE HELP TIMED TEST!!!
blagie [28]

Answer:A

Step-by-step explanation:

If they both go down from 3 then it is 3 and then -infinity.

(this is my best answer without a picture, hope you get it right!)

4 0
3 years ago
To raise funds for uniforms and travel expenses, the soccer team is holding a car wash in a part of town with a lot of car and t
KengaRu [80]

Answer:

47

Step-by-step explanation:

$460 + $90 = $550

4 x $20 = $80

$550 - $80 = $470

$470/10 = 47

they have to wash 47 cars

4 0
3 years ago
Please help me with this question!!
aleksklad [387]

Answer:

it would be J

Step-by-step explanation:

the number line is going 1 in both directions from zero, the question is asking you to find what -1/2 is on the other side of the number line, so you are looking for 1/2 k is 1/4 and L is -1/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP 17 points and BRAINLIEST!!!!!!!!!!
guajiro [1.7K]

Answer:

1st 3rd and 4th

Step-by-step explanation:

I just did that

7 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of a parallelogram whose vertices are A(−12, 2) , B(6, 2) , C(−2, −3) , and D(−20, −3) ? Enter your answer in t
    15·1 answer
  • Best Deal 2
    11·1 answer
  • The probability that your cards are all spadesspades is
    7·1 answer
  • I will mark Brainy just help!!!!
    14·1 answer
  • Can anyone help me with this math please
    8·1 answer
  • 4 - -9
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS. I DONT GET IT.
    8·2 answers
  • A parabola has the focus at (4, 6) and the directrix y = –6. Which equation represents this parabola?
    5·2 answers
  • Y = 3x +1; domain = {-1, 0, 1}<br> HELP PLEASE
    9·2 answers
  • How do i solve this.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!