1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
13

PLEASE HELP 100 POINTS! NEED HELP ASAP

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]3 years ago
7 0

Answer:

see the explanation

the graph in the attached figure

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of bags of popcorn

y ---> the number of drinks

we know that

The price of each bag of popcorn was $5

The price of each drink was half the price of a bag of popcorn

so

The price of each drink was $5/2=$2.5

Remember that

The number of bags of popcorn and drinks Judy bought, multiplied by their prices, should equal $30.

The linear equation that represent this situation is    

5x+2.5y=30

To graph the linear equation , find the intercepts

Find the y-intercept

The y-intercept is the value of y when the value of x is equal to zero

In the context of the situation, the y-intercept represent the number of drinks Judy can buy when the number of bags of popcorn equals zero

so

For x=0

5(0)+2.5y=30

2.5y=30

y=12\ drinks

The y-intercept is the point (0,12)

Find the x-intercept

The x-intercept is the value of x when the value of y is equal to zero

In the context of the situation, the x-intercept represent the number of bag of popcorn Judy can buy when the number of drinks equals zero

so

For y=0

5x+2.5(0)=30

5x=30

x=6\ bags\ of\ popcorn

The x-intercept is the point (6,0)

To graph the line plot the intercepts and join the points

using a graphing tool

The graph in the attached figure

alisha [4.7K]3 years ago
3 0

Answer: The answer is 30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Factor the polynomial by factoring out the GCF. <br> 20a^2 + 4a
jekas [21]

Answer:

4a(5a + 1)

Step-by-step explanation:

Given

20a² + 4a ← factor out 4a from each term

= 4a(5a + 1)

5 0
3 years ago
A. find the area<br><br>b. find the perimeter​
Allushta [10]

Answer:

Area= 4y^2 + 14y + 12

Perimeter = 10y + 16

Step-by-step explanation:

Area of a reactangle = length × width

= (4y+6) × (y+2)

= 4y^2 + 6y + 8y + 12

= 4y^2 + 14y + 12

Perimeter of a rectangle = 2 × (a +b)

= 2 × ( 4y + 6 + y+ 2)

= 2 × ( 5y + 8)

= 10y + 16

8 0
3 years ago
(x+4) (x+7) find product<br>​
nataly862011 [7]

Answer:

x2+11x+28    

Step-by-step explanation:

Thus, (x+7)(x+4) multiplies out to x2+4x+7x+28, which can be simplified to        

                                                     x2+11x+28

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which real-world scenario involves a right triangle?
alexira [117]
Putting a ladder up against a straight wall. The sides of the triangle are:
1: the ladder
2: the walls
3: the ground from the wall to the ladder
5 0
3 years ago
The line plot below displays the fraction of incoming calls answered before the second ring by a group of employees. What fracti
Sonja [21]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

People who answered less than 1/2 were:  2 +  1 + 3 = 6 people.

There are a total of 36 people.

People who answered their calls before the second ring were only 6/36.

When we simplify the fraction, we get 1/6.

So, the answer is 1/6.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jake and Seth put some money into their money boxes every week. The amount of money (y), in dollars, in their money boxes after
    9·1 answer
  • PROVE THAT THE SUM OF THE ANGLES OF A TRIANGLE IS 180
    12·1 answer
  • PLS HELP FAST!!!
    13·1 answer
  • What fraction of the cookies were chocolate chip pecan cookies
    9·1 answer
  • Nicki's class needs to raise 89.45 in order to have a pizza party so far she has 69.90 how much more money does Nicki's class ne
    8·1 answer
  • Harper knows he is 50 yards from school. The map on his phone shows that the school is 2/3 inch from his current location. How f
    7·2 answers
  • CJ walks 8 miles in 3 hours. at what unit rate does CJ walk? Please only answer is you understand the question
    15·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • 12 +3/2s - 1/2 - 3/4s = 5/4s<br><br> How to solve for s?
    5·1 answer
  • A Ferris wheel at an amusement park is modeled by (x – 100)2 + (y – 75)2 = 4,900, where the measurements are in feet. A slingsho
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!