1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
3 years ago
8

Let t be time in seconds and let r(t) be the rate, in gallons per second, that water enters a reservoir: r(t)=700−40t. a) For 0≤

t≤30, when does the reservoir have the most water ? b) For 0≤t≤30, when does the reservoir have the least water
Mathematics
1 answer:
Flura [38]3 years ago
7 0
What you don't want is the value of r(t) becoming negative. Surely that would represent water escaping the reservoir.

How big can (t) get before water actually starts escaping the reservoir?

Essentially, to figure this out r(t) would have to be equal to 0. 

700 - 40t = 0

40t=700

t=700/40=17.5

So the first answer is 17.5 seconds. After this amount of time has elapsed the reservoir will start to lose water as r(t) would become negative.

---------------

The reservoir had the least amount of water in it before it was being filled. That was when t=0. The volume of water in the reservoir wasn't negatively impacted as not enough water had escaped it during the 17.5 to 30 second period.
You might be interested in
you buy 6 apples for 2.70. write an equation that can be used to express the relationship between the total price t and the numb
kipiarov [429]

Answer:

t×2.70=6

Step-by-step explanation:

this is only applicable if the price of one apple each is t.

3 0
3 years ago
A hot air balloon descended 99.6 meters in 12 seconds. What was the balloon's average rate of descent in meters per second?
bagirrra123 [75]
99.6 divided by 12 is 8.3 so the answer is 8.3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
RIGHT ANSWERS ONLY I REALLY NEED TO PASS IF YOUR FAST AND CORRECT ILL GIVE YOU BRAINEST!!!
malfutka [58]

Answer:

1st option

Step-by-step explanation:

The domain and range are all real numbers , that is

domain { x | x ∈ R }

range { y | y ∈ R }

6 0
3 years ago
Interview someone you know that uses math in their job/career. Which of the following tasks do they complete on a regular basis?
andre [41]

Answer:

I have known a man who uses math in their job/career to do problem solving. I have kind of discussed him about the dynamics of his job in terms of utilizing his math knowledge.

Step-by-step explanation:

I have known a man who uses math in their job/career. I have kind of discussed him about the dynamics of his job in terms of utilizing his math knowledge.

He mentioned that he normally does a lot of problem solving tasks on a regular basis as he likes to observe the situation logically and then solving accordingly based on critical thinking and logic.

He mentioned some of his problem solving skills using which he tends to do a lot of problem solving tasks. These problem skills are as follows:

  • Active listening
  • Analysis
  • Research
  • Creativity
  • Communication
  • Understanding the logic and implementing it
  • Logical calculations to solve the problem

Keywords: problem solving, communication, observation

Learn more about problem solving from brainly.com/question/5084258

#learnwithBrainly

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which situation is best represented by the following equation?<br> 45w + 123.95<br> 753.95
    5·1 answer
  • (I really need help with this, serious answers only please!)
    8·1 answer
  • The measure of angle 1 is 130°. 2 lines intersect to form 4 angles. From top left, clockwise, the angles are 1, 4, 3, 2. Which o
    7·2 answers
  • This Question: 1 pt
    14·1 answer
  • Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest tenth​
    7·1 answer
  • 13. Car Depot rents a car for an initial fee of $20
    7·1 answer
  • Explain how you can use fraction strips or number lines to show that three fourths and six eighths are equivalent. plsssssss
    14·1 answer
  • 8*10^4 is how many times as large as 4*10^-5
    7·1 answer
  • How did the geographic location of the French and the Dutch settlements in the Americas contribute to their success?
    6·2 answers
  • calculate the weekly repayment on a $30,000 loan that is charged at a simple interest rate of 10.14% for 3 years
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!