Answer:
increases consumption in both periods.
Explanation:
A normal good is any product or service whose demand increases as consumers' income increases. The demand for a normal good will also increase due to the improvement in economic conditions in an economy.
A normal good is regarded to be of high utility value. Its consumption provides consumers with greater satisfaction. As a result, if consumer's income increase, demand for normal goods increases. Should consumption increase in a period, the demand will increase. The demand will continue to rise if incomes increase.
Answer:
Unitary cost= $56
Explanation:
Giving the following information:
Variable manufacturing overhead $15
Direct materials $13
Direct labor $17
Fixed manufacturing overhead $12
Fixed marketing and administrative $11
Under absorption costing, the fixed overhead is allocated to the product cost:
Unitary cost= direct material + direct labor + variable overhead + fixed overhead
Unitary cost= 13 + 17 + 15 + 11= $56
Answer:
the best possible answer is keep the marginal costs below marginal revenue.
Answer:
Material cost per unit = $3.64
Conversion cost per unit = $4.59
Manufacturing cost per unit = $8.23
Explanation:
1. Calculate the unit cost for materials:
Material cost per unit = ![\frac{36,400}{10,000}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B36%2C400%7D%7B10%2C000%7D)
Material cost per unit = $3.64
2. Calculate the unit cost for conversion costs:
Conversion cost per unit = ![\frac{55,080}{12,000}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B55%2C080%7D%7B12%2C000%7D)
Conversion cost per unit = 4.59
3. Calculate the total manufacturing costs:
Manufacturing cost per unit = Material cost per unit + Conversion cost per unit
Manufacturing cost per unit = $3.64 + $4.59
Manufacturing cost per unit = $8.23
Answer:
To teach High School, you need a Bachelors degree.
To graduate it, you have to pass English/Language Arts · Mathematics · Science · Social Studies/History · Foreign Languages · Physical Education