1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
9

A man invested $800 at a 5.5% annual interest rate. How long will it take for his

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
4 0

Answer:

3 years

Step-by-step explanation:

I assume it's simple interest.

I = Prt

132 = 800 * 0.055 * t

t = 132/(800 * 0.055)

t = 132/44

t = 3

Answer: 3 years

You might be interested in
If you friend me i will give you some points and you have to text meh
andrew11 [14]
Nty just putting an answer though you know?
6 0
3 years ago
Find the mean,median,and mode for the data.
DochEvi [55]

Mean: 116

Median: 115

Mode : 114

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
From $80 to $64 *<br> Percent decrease
pashok25 [27]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

hope this helps! can i have brainliest?

8 0
3 years ago
At Brick House Masonry Supply, it is time for annual pay raises for the fork lift operators.
Dvinal [7]

Answer:

divided it then add it, i think

Step-by-step explanation:

23.04/3.125=7.3728

22.75/0.04=568.75

wait nvm dont add or sutract those bc you will get a long number, i forgot whats the proper name for it. sorry.

6 0
3 years ago
8-2x=5<br> Please help in the next ten minutes
mihalych1998 [28]
8-2x=5\\&#10;-2x=-3\\&#10;x=\dfrac{3}{2}
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's the equivalent fraction to 32/41
    15·1 answer
  • A dairy farmer plans to enclose a rectangular pasture adjacent to a river. To provide enough grass for the herd, the pasture mus
    9·1 answer
  • Help me anyone i am in need of help<br><br><br><br> ​
    10·2 answers
  • The difference of −2d and −3d is equal to the difference of 1/6 and 1/3
    8·1 answer
  • What is 15% tip on a meal that costs $38.40
    12·1 answer
  • if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work
    12·2 answers
  • Please help I need to get this done and I am confused
    5·1 answer
  • What is the length of segment HK?
    13·1 answer
  • 14. Last month, a truck made 7 round trips to Chicago and some round trips to Little Rock. Write an expression that shows how ma
    12·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!