1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
2 years ago
12

if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work

Mathematics
2 answers:
Dmitriy789 [7]2 years ago
5 0

Answer:

25.60/8=3.2 because to find per gallon 8/8=1 and 25.60/8=3.2

Step-by-step explanation:

earnstyle [38]2 years ago
3 0

Set up a proportion:

 8 gallons                    1 gallon

------------------      =    -------------------

 25.60 dollars              x dollars

Then, cross multiply

8x= 25.60

x = 3.20 dollars

You might be interested in
What is 2/3 plus 11/12 equal in a fraction
dlinn [17]

19/12

welcome :):):):)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan surveyed her friends about whether or not they had a minivan and whether or not they lived in a two-story house. She repo
Anarel [89]

Its D It is least likely that one of her friends does not have a minivan and does not live in a two story house.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brian is riding his bike. He biked a distance of 14 miles at a rate of 14 miles per hour. Rearrange the distance formula, d = rt
Mariana [72]

Answer:

60 minutes

Step-by-step explanation:

The distance formula is:

D = RT

Where

D is distance (in miles)

R is rate (in miles per hour)

T is time (in minutes)

Given,

D = 14 miles

R = 14 miles per hour

We want to find T, so we have:

D=RT\\T=\frac{D}{R}\\T=\frac{14}{14}\\T=1

So the time is 1 hour

We want in minutes, and we know 60 minutes is 1 hour, so the time (in minutes) is 60 minutes

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is made up of quantities and the operations performed on them?
Rainbow [258]
Your answer is a equation!
6 0
3 years ago
Please answer this quickly
MAXImum [283]

Answer:

Polymomial with 4 terms i believe

6 0
2 years ago
Other questions:
  • YO SMART PEOPLE WHO CAN 100% ANSWER CORRECTLY ONLY!!!!!!!!!!!! FAILING MATH NEED URGENT HELP!!!!!!!!!! INEQUALITIES!!!! Answer n
    12·2 answers
  • What does it mean if a check is skipped on a bank statement?
    13·2 answers
  • How do you find the slope and the y intercept for y= 12-2/3x
    13·1 answer
  • During the year you own nike stock you earn a dividend of $1.25 pero share. You own 720 shares. How much did you earn in dividen
    12·2 answers
  • If Hanna extends the pattern in the highlighted rows to include a ratio that has a first term of 20, what would be the second te
    13·1 answer
  • A store buys a bag of chips
    11·2 answers
  • Find the area of the irregular polygon. Round your answer to the nearest tenth if necessary.
    6·2 answers
  • The circumference of a circle is approximately 39.25 mm. What is the length of the diameter?
    8·1 answer
  • Can someone help me with this?​
    5·1 answer
  • The math question is in the photo!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!