if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work
2 answers:
Answer:
25.60/8=3.2 because to find per gallon 8/8=1 and 25.60/8=3.2
Step-by-step explanation:
Set up a proportion:
8 gallons 1 gallon
------------------ = -------------------
25.60 dollars x dollars
Then, cross multiply
8x= 25.60
x = 3.20 dollars
You might be interested in
Answer:
14x-35
Step-by-step explanation:
Use distributive property so,
you multiply 2x and -5 by 7
2x*7=14x
-5*7=-35
9.47 i think thats the answer
The first is the first one tho
B.
![0.65 \times y = 40 \\ y = \frac{40}{0.65}](https://tex.z-dn.net/?f=0.65%20%5Ctimes%20y%20%3D%2040%20%5C%5C%20y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B40%7D%7B0.65%7D%20)
C.
![.45 \times x = 72 \\ x = \frac{72}{.45} \\ x = 160 \\ 45 \: percent \: of \: 160 \: is \: 72](https://tex.z-dn.net/?f=.45%20%5Ctimes%20x%20%3D%2072%20%5C%5C%20x%20%3D%20%20%5Cfrac%7B72%7D%7B.45%7D%20%20%5C%5C%20x%20%3D%20160%20%5C%5C%2045%20%5C%3A%20percent%20%5C%3A%20of%20%5C%3A%20160%20%5C%3A%20is%20%5C%3A%2072)
Answer:
Step-by-step explanation:
n - 4 < 5
n < 9