To multiply it by itself three time eg 2x2x2
Julie bought (n) shirts. Each shirt cost $25. The total amount Julie spent on shirts was $125. How many shirts did Julie buy?
Percent of students brought their lunch from home is 100-24= 76%
So, total students are in the six grade is
190 x 100/76 = 250 students
Answer:
-61/4
Step-by-step explanation:
-1/2 + x = - 21/4 - 23/4 - 19/4
-1/2 + x = -(21+23+19)/4
x = -63/4 + 1/2
x= -63/4 + 2/4
x = -61/4
Hope that helps, tell me if you need further explanation. =)