1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
3 years ago
12

June, Gavyn and Alex share some sweets in the ratio 2:2:1. June gets 14 sweets. How many did Alex get?

Mathematics
2 answers:
Darya [45]3 years ago
8 0

Answer:7 sweet

Step-by-step explanation:

june:gavyn:alex=2:2:1

June get 14 sweets

sum of ratio=2+2+1=5

(June ratio)/(total ratio) x (total sweet)=(June sweet)

2/5 x (total sweet)=14

Cross multiplying

2(total sweet)=14x5

2(total sweet) =70

Total sweet=70/2

Total sweet=35

Alex sweet=1/5 x 35

Alex sweet=35/5

Alex sweet=7

Sedaia [141]3 years ago
6 0

Answer:

<h2>10                  </h2><h2 /><h2 /><h2 /><h2 /><h2 /><h2>you welcomez</h2>
You might be interested in
A survey of 500 students in a school found that about 100 households consist of only vegetarians, 240 consist of vegetarians and
RideAnS [48]
100+160/500 consist of only vegetarians, or only non-vegetarians, which equal 260/500=13/25 probability. ☺☺☺☺
4 0
3 years ago
Caleb bought groceries and paid $1.60 in sales tax. The sales tax rate is 2.5%.
Assoli18 [71]

Answer:

do you want the cost of groceries because that would be 64 and 65.6 with tax

Step-by-step explanation:

all you do is 1.60 divided by 2.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
- When Brianna's first CD sold a million copies, her record label
Pie

Answer:

Each person received $1,250

6 0
3 years ago
W={x|x is an integer and -1
AnnyKZ [126]
Huh?????????????????.....
7 0
3 years ago
Can someone plz help me quickly !!!!!!!!!!!
Andrews [41]

Answer:

a. 80

b. 34

Step-by-step explanation:

45 percent of 80 is 36.

85 percent of 40 is 34.

You can find these online, through a Percentages Calculator.

<u><em>Have a good day and a good rest of 2021. :) Please feel free to give me Brainliest if you feel this helped. It's up to you though :)</em></u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Michael and Imani go out to eat for lunch if their food and beverages cost 25.30 and there is an 8% meals tax how much is the bi
    11·1 answer
  • Can someone help me with finding how or solving unitrates?
    5·1 answer
  • (For those who can see the question on the picture) it’s reads..: multiply -9 1/2 x 3 5/6
    7·1 answer
  • Can 4 cm, 5 cm and 6 cm be the sides of a right triangle?Justify.
    9·1 answer
  • Help fast plz 100 points!
    10·2 answers
  • What is the answer? I need help on this and it’s not popping up on here
    8·1 answer
  • What’s 28.50 simplified
    5·2 answers
  • what is the example of a product that will have the same number of zeros in the factors and the products? what is one example of
    10·1 answer
  • a drawing of a room has a scale of 1 inch = 4 feet. if the actual dimensions of the room are 14 feet by 16 feet. what are the di
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!