1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
9

2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?

Mathematics
2 answers:
slega [8]3 years ago
8 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

please give brainliest

Rama09 [41]3 years ago
4 0

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Because 10 divided by 2.5 = $4.

You might be interested in
-2/5x+6=8 can you help me
ale4655 [162]
If you would like to solve the equation - 2/5 * x + 6 = 8, you can do this using the following steps:

- 2/5 * x + 6 = 8
- 2/5 * x = 8 - 6
- 2/5 * x = 2    /*(-5/2)
x = 2 * (- 5/2)
x = - 5

The correct result would be -5.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHAT IS <br> 9x 3/5 IN FRSCTION FORM NEED HELP THASNK you
asambeis [7]

Answer:

27/5 or 5 2/5

Step-by-step explanation:

Assuming you mean 9 x 3/5

The answer would be

27/5

in Decimals, it would be

5.4

and in mixed numbers form it would be

5 2/5

8 0
2 years ago
Me ayudan porfavor/can someone help me please D:​
insens350 [35]

Answer:

not too late my friend

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mikayla's mom told her she will make her a special dinner if she scores 80% on her
OLga [1]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

80% of 25 is 20, even if you put it into a calculator

3 0
3 years ago
Circle X with a radius of 6 units and circle Y with a
Minchanka [31]

Answer:

The answer is C, Translate the circles so they share a common center point, and dilate circle Y by a scale factor of 3.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help 100 points
    9·2 answers
  • What is the ratio of seats to wheels in a group of tricycles
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!
    15·1 answer
  • Write an equation of the line in point slop form that passes through the two given points
    5·1 answer
  • Can someone help me with this i don't really understand it
    12·1 answer
  • Evaluate (3n + 2) – 10 when n = 3.
    14·2 answers
  • Help pleaseeeeeeeeeee
    11·2 answers
  • Han earns $35.00 for babysitting 4 hours. At this rate how much will he earn if he babysits for 7 hours
    5·2 answers
  • Whats the value of point A
    7·2 answers
  • Lines l and m are parallel. Find m∠3 if m∠5 = 38 and m∠6 = 62.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!