1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
5

Laura is a gourmet chef who runs a small catering business in a competitive industry. Laura specializes in making wedding cakes.

Laura sells 20 wedding cakes per month. Her monthly total revenue is $5,000. The marginal cost of making a wedding cake is $200. In order to maximize profits, Laura should a. continue to make 20 wedding cakes per month. b. make fewer than 20 wedding cakes per month. c. make more than 20 wedding cakes per month. d. We do not have enough information to answer the question.
Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
7 0

Answer:

B.less cakes

Step-by-step explanation:

If she keeps making 20 cakes she will lose profit.

If she makes more she will lose profit.

She has to make less cakes to stop losing profits.

So the answer is B. Make less Cakes

You might be interested in
Solve the following for equation a. <br> 8 = a/b
ruslelena [56]

Answer:

a=8b

Step-by-step explanation:

To do this we just need to isolate a

so we can multiply the equation by b

then we will get

a=8b

3 0
3 years ago
I need help finding the volume and surface area
Helen [10]
Neee=eeeeed points like frr frr pls help as soon as possible I'm freaking desperate pls pls wt a cherry on top wt ur favorite ice cream and if u don't like ice cream than what ever u perfer
7 0
3 years ago
Which represents the polynomial written in standard form? 4m – 2m4 – 6m2 + 9 9 + 4m + 2m4 – 6m2 2m4 – 6m2 – 4m + 9 9 – 6m2 + 4m
Alenkasestr [34]

Answer:

- 2m^4 - 6m^2 + 4m  + 9

Step-by-step explanation:

Given

4m - 2m^4 - 6m^2 + 9

Required

Express in standard form

To do this, we simply reorder the terms of the polynomial in descending order of power.

So, we have:

- 2m^4 - 6m^2 + 4m  + 9

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student types 160 words in 4 min which unit rate represents this ratio
zepelin [54]
40 wpm. Because 160/4=40.
I hope that helped!
5 0
3 years ago
5. What is the unknown number in Sequence 2 in the chart I an an
AlladinOne [14]
6×7=42 so the number missing is 42
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Using four or more complete sentences, contrast race and ethnicity and provide an example of each.
    5·2 answers
  • Solve the inequality 6h−5(h−1)≤7h−11 and write the solution in interval notation. Use improper fractions if necessary.
    10·1 answer
  • What is the solution to the system?<br> [1] -3x+4y+2z=-3<br> [2] 2x-4y-z=0<br> [3] y=3x-13
    10·1 answer
  • Calculate slope of the line passing through the points (7, 5) and (21, 15). Give the answer in simplest form.
    9·1 answer
  • The Sears tower in Chicago is 1,454 feet tall. Write the height as an integer
    11·1 answer
  • Write an equation in standard form of the line that passes through (−6,−10) and has the slope m=1/6.
    8·2 answers
  • Evaluate each expression x= 3, 4, 5.<br> 1. 7x<br> 2. 15-x<br> 3. 60/x<br> 4. x + 23
    7·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • Find the area of this semi-circle with radius,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!