<span> To replace each letter with its value, and then finish it by doing the order of the operation/ solve it.</span>
Answer:
7 cents per gallon if his tank was completely empty upon filling
Step-by-step explanation:
55.23/21=2.63 per gallon at original gas station
2.63-2.56=.07 per gallon saved
D=12
Because if you write down the equation 4x-8=40 and plug in 12. 4 times 12 is 48
. 48-8 equals 40
Total distance: d = 3 km
Minutes run: x
Distance run = (1 km / 2 minutes) * x = (1/2)x
Distance from the finish line = total distance - ditance run = 3 - (1/2)x =
= - (1/2)x + 3
Answer - (1/2)x + 3
Answer: 1/4 fraction .25 decimal
Hope this helps :)