1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
15

Clayton plans to attend the Webster County Fair and is trying to decide what would be a better deal. He can pay $39 for unlimite

d rides, or he can pay $18 for admission plus $3 per ride. If Clayton goes on a certain number of rides, the two options wind up costing him the same amount. What is that cost? How many rides is that?
Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
8 0

Answer: the cost is $39 and it’s 7 rides

Step-by-step explanation:

Put it into a one step equation like this 39=18+3x and solve

You might be interested in
What are the coordinates of the focus of the parabola shown below?
soldi70 [24.7K]
The coordinates are (-4,0),(0,-1)
8 0
3 years ago
Convert the angle 45°29'13" to decimal degrees and round to the nearest hundredth of a degree
Bad White [126]
Add this. 45+ \frac{29}{60}+ \frac{13}{3600}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with this
shtirl [24]
2x-7y=18 _(1)
-2x+4y=5

11y=23 , Y=23/11 sub in 1

2x-7×23/11=18

2x = 18×11 + 7×23

x = ( 198 + 161 )/2 = 359/2
5 0
3 years ago
-27 Irrational or rational
shutvik [7]

Answer:

rational

Step-by-step explanation:

irrational is something like pi or square root of 3, -27 is a simple number.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The difference of a number x and 9 is fewer then 4
Sav [38]
The equation would be:
x - 9 < 4
Simplify (add 9)
Solution: x < 13
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Phone’s Plus charges a connection fee of 35 cents and 3 cents per minute. Fabulous Phones charges a connection fee of 45 cents a
    14·1 answer
  • Solve the problem below by finding a common denominator.<br><br> 23+12
    6·2 answers
  • Find the area of the triangle. 294 m2 367.5 m2 490 m2 980 m2
    10·1 answer
  • Y varies inversely with x. When x = 3 then y = 5. Write an equation to represent this relationship.
    11·2 answers
  • Which number is farther from 0 on a number line -9 or 6
    5·2 answers
  • 9. A plumber charges $25 to come to your house. He also charges $60 for each hour that he works. The
    6·1 answer
  • Daily Question: Statistics
    10·1 answer
  • Is this statement True. A system of independent equations has infinite solutions
    9·1 answer
  • Before Cam broke his right arm, he was able to type 9 words per minute on his phone. After he broke his arm, he had to use his l
    14·1 answer
  • Natalie makes potato cakes in a restaurant.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!