1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
8

he regular nonagon has rotational symmetry of which angle measures? Check all that apply. 40° 45° 120° 240° 260° 320°

Mathematics
2 answers:
dalvyx [7]3 years ago
5 0
40 240 and 320 is the correct answers

aniked [119]3 years ago
3 0

Answer: An nonagon is a regular shape of 9 sides with the same length.

As this has 9 sides, then the angle of rotational symmetry will be n*2π/9

where n is an integer.

writing it in degrees, the angles will have the for of n*360°/9

so the angles are:

n = 0 ------------- a = 0°

n = 1 -------------- a = 40°

n= 2 --------------- a = 80°

n= 3 --------------- a = 120°

..

and so on, adding by 40° each time.

so the answers are in the options that you give are 40°, 120°, 240°, 260° and 320°.

You might be interested in
Without graphing, find the slope of the line that goes through
polet [3.4K]

Answer:1/2,-3/2,-3/8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The bill at a restaurant came to $136.40.The customer decided to leave a 15% tip.What was the total bill including tip.
hjlf

Answer:

$156.86

Step-by-step explanation:

To calculate tip, you need to multiply the total bill by the percent tip you are going to leave. In this case the bill is $136.40, and the customer is going to leave a 15% tip. So, you would want to move the decimal place over to the left by 1, which you should get 13.64 as your number. Then divide it in half, which should give you 6.82. Now add 13.64 and 6.82 with the original bill price. If you don't add the 13.64 you would've forgotten the 10% part of the tip. At the end you should get $156.86 as your final bill.

4 0
3 years ago
A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
Mamont248 [21]
1 pint = 2 cups

1 pint x 4 & 2 cups x 4

4 pints = 8 cups

9.12/8

1.14

$1.14 per cup
5 0
2 years ago
How do you find the LCM???
pishuonlain [190]
If you know the LCM then you divide it by the other number.
If you don't already know it: is 8 a factor of 9 or do they have equal factors? No.
Is 9 a factor of 8 or do they have equal factors? No.
The easy way: multiply 8 by 9 to get LCM :)
8 0
3 years ago
A box is filled with 6 blue cards, 6 brown cards, and 3 green cards. A card is chosen at random from the box. What is the probab
Luden [163]

Answer:

60% chance of a blue or green card

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A tablecloth has an area of 45 square feet. The length is 4 feet longer than the width. Find the length and width
    11·1 answer
  • 8.81 as a mixed number
    8·2 answers
  • Algebraic Expressions
    12·1 answer
  • Can someone answer this
    6·1 answer
  • If a Naruto manga box set cost $250 total and i apply a 20% off discount code, how much will the box set be in total?
    5·2 answers
  • URGENT WILL GIVE BRAINLIEST <br><br> if &lt;1=115 find the other missing angles
    13·1 answer
  • Matt paid $450 in interest on a 15 month note for<br> $5600. Find the rate of interest paid.
    9·1 answer
  • 3. Kim's farm is 1.292 acres. Jack's
    7·2 answers
  • If f(x) = 2x + 10, evaluate the function when x = 6
    10·2 answers
  • PLEASE HELP <br> Which of the following explanations is<br> true?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!